Czytasz: Czym dla nas jest szczęście?

Czym dla nas jest szczęście?

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Dla wielu z nas czas pełen miłości, ciepła i szczęścia. To także dobry moment żeby odpowiedzieć sobie na pytanie "czym dla nas jest szczęście?".

Ślązakom to bardzo ważne pytanie zadali członkowie Fundacji Bliżej Szczęścia. Nieprzypadkowo wybrali ten region do przeprowadzenia sondy, ponieważ zgodnie z ostatnimi badaniami GUS, to właśnie tutaj żyją najbardziej zadowoleni z życia Polacy. Okazuje się, że powodem poczucia szczęścia jest umiejętność cieszenia się z drobnych rzeczy.

Według Głównego Urzędu Statystycznego, aż ośmiu na dziesięciu Polaków czuje ogólne zadowolenie z życia. Spośród wszystkich województw najwięcej zadowolonych mieszkańców liczy wspomniany wcześniej Śląsk (83%).

Natomiast zestawienie zamykają mieszkańcy województwa łódzkiego – (73%). Zatem ogólnie możemy stwierdzić, że mieszkańcy Polski na szczęście narzekać nie mogą, gdyż średnio w 78% deklarują ogólne poczucie zadowolenia. W tegorocznym World Happiness Report zapewniło to naszemu krajowi 46. miejsce, czyli o 11 miejsc wyżej, niż w poprzednim rankingu. Oznacza to, że Polacy z roku na rok są szczęśliwsi.

- Szczęście jest kategorią bardzo subiektywną. To, co dla kogoś jest stanem normalnym, dla innej osoby może być przekleństwem, a dla jeszcze innej - pełnym szczęściem. czasem dochodzi do sytuacji tak paradoksalnych, że - jak pokazują badania psychologiczne - srebrni medaliści olimpijscy sa na ogół mniej szczęśliwi niż... brązowi medaliści.  Dlaczego? Przecież lepiej mieć medal srebrny, niż brązowy - mówi prof. Dariusz Doliński, psycholog społeczny, wykładowca SWPS.

- Ludzie skłonni są do tzw. myślenia kontrfaktycznego, czyli rozważania "co, by było gdyby". Srebrni medaliści myślą zazwyczaj, że mogło być lepiej i mieli szanse na złoto. To zaburza ich szczęście. Brązowi medaliści myślą raczej o tym, że niewiele brakowało, a byliby bez medalu, a jednak medal mają. To jest źródłem ich szczęścia. szczęście to nie tylko to, co nas spotyka. Liczy się to, jak to widzimy i interpretujemy - dodaje.

Przechodnie, którzy wzięli udział w sondzie byli zgodni co do jednego - o szczęściu, tym małym i dużym, nie jest łatwo mówić. Być może bierze się to z trudności w odnalezieniu go w codziennej gonitwie.

- Szczęście to jest taki stan, który składa się z wielu drobiazgów w moim życiu - mówi Wisława, mieszkanka Tychów.

Wbrew oczekiwaniom, to nie wygrana milionów na loterii, czy wyjazd na luksusowe wakacje jest tym, co najbardziej uszczęśliwia Polaków. Wielką radość sprawia nam, to kiedy widzimy naszych bliskich zadowolonych ze swojego życia i cieszących się zdrowiem. Kiedy czujemy, że jesteśmy im potrzebni. Fakt ten, został potwierdzony przez naszych respondentów.

- Szczęście to przede wszystkim, kiedy mogę pomóc drugiemu człowiekowi, to jest dla mnie szczęście, że mogę być dla niego pomocny i jeszcze jestem komuś potrzebny - mówi Jan, również mieszkaniec Tychów.

Słowa Alberta Schweitzera - Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się ją dzieli – brzmią dzisiaj nad wyraz trafnie, jako recepta na szczęśliwe, radosne życie.

Czytaj więcej