Czytasz: Polski samochód elektryczny. Czy tak będzie wyglądał?

Polski samochód elektryczny. Czy tak będzie wyglądał?

Koncepcja polskiego samochodu elektrycznego zaczyna nabierać realnych kształtów. Jak będzie wyglądać napędzana energią elektryczną maszyna? ElectroMobility Poland wybrało 9 niesamowitych projektów. Musisz je zobaczyć!

Trwają poszukiwania polskiego auta przyszłości. W ramach konkursu organizowanego przez ElectroMobility Poland, wyłoniono projekty, które zmierzą się w finale i powalczą o tytuł polskiego samochodu elektrycznego. Jakie kryteria musi spełniać nowoczesna maszyna?

- Szukamy małego miejskiego auta elektrycznego, wpisanego w ogólnoświatowe trendy miasta przyszłości. Chcemy, żeby był bezpieczny, wygodny i przyjazny w użytkowaniu oraz łatwy do zaparkowania. Oczywiście ma być także ekonomiczny – wyjaśnia Maciej Kość, Prezes spółki.

>> ZOBACZ 66 PROJEKTÓW POLSKIEGO SAMOCHODU NA PRĄD <<

Projekt: Damian Woliński

Obrady jury konkursu trwały dwa dni. Każdy uczestnik miał szansę zaprezentować swój pomysł przed jurorami, a następnie musiał zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi ergonomii, bezpieczeństwa czy technologii zbudowania przyszłego pojazdu. Z 15 prezentowanych przez projektantów wizualizacji nadwozia jurorzy ostatecznie wybrali 9 finałowych prac. Wśród nich znalazły się projekty Łukasza Myszyńskiego z JUNIORA, Damiana Wolińskiego z SE1, Sebastiana Nowaka z Be-E, 2sympleksu, Andrzeja  Bożka, Mariusza Nadolnego z Ylectronu, OneOneLabu, Mateusza Tomiczka oraz Soul&Mind’u.

Zobacz wizualizacje polskiego samochodu elektrycznego:

źródło: mat.prasowe ElektroMobility Poland

ELEKTRYCZNE AUTA JAK BOCIANY LUB RYSIE?

Jurorzy przy wyborze najlepszej dziewiątki kierowali się świeżością pomysłów, walorami estetycznymi, a także odwołaniami do polskości. Wśród finałowych prac znalazły się projekty inspirowane na przykład upierzeniem bociana – jak projekt firmy Soul&Mind, czy wprost nawiązujące do polskiego dorobku naukowego, jak Concept CURIE.

- Staramy się czerpać z tego, co mamy w Polsce – we wnętrzu proponujemy odwołania do kolorystyki bursztynu, lnu i drewna dębowego, które są bardzo charakterystyczne dla naszego kraju i tym powinniśmy się chwalić - tłumaczy Mateusz Tomiczek, autor projektu.

>> CZYTAJ: SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY Z BIELSKA POJEDZIE 135 KM/H <<

Projekt: Soul Mind

Startujący w konkursie podkreślali, że samochód musi budzić dobre emocje. Taki w zamierzeniu jest koncept LYNX.

– W wolnym tłumaczeniu ”lynx” oznacza rysia. Dlaczego? Niepokoiło nas, że wszystkie nowe projekty pojazdów elektrycznych są bardzo zimne w odbiorze. Jeśli chcemy zachęcić ludzi do kupna pojazdów elektrycznych, powinniśmy to robić w inny sposób. LYNX został zaprojektowany po to, żeby stał się przyjacielem domu, żeby ludzie zaraz po zakupie nadawali mu imię. – mówi Jacek Chrzanowski z OneOneLab Design Studio.

Projekt: Łukasz Myszyński

MILION SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH DO 2025 ROKU

Projekt ElectroMobility Poland zakłada, że do 2025 roku po polskich drogach jeździć będzie milion samochodów elektrycznych. Do tego czasu ma również powstać koncepcja elektryfikacji transportu publicznego, które ma szczególne znaczenie dla wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki. Do projektu bardzo optymistycznie podchodzi Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

- Jestem przekonany, że chociażby administracja będzie systematycznie przechodziła na samochody elektryczne – to już nie jest deklaracja, a pewność. Ustawa o elektromobilności zakłada, że floty samochodowe będą systematycznie wymieniane na elektryczne - tłumaczy Tchórzewski.

Przed uczestnikami konkursu kolejne zadanie - dopracowanie projektów na podstawie wskazówek, otrzymanych od jurorów. Mają na to czas do połowy września. Wtedy nastąpi rozstrzygnięcie konkursu EMP i wybór laureatów.

Czytaj więcej