Czytasz: "Czy prezydent Krupa był z nami gdy protestowaliśmy tu na placu Szewczyka?"

"Czy prezydent Krupa był z nami gdy protestowaliśmy tu na placu Szewczyka?"

Makowski zarzuca Krupie promowanie się na sukcesie mieszkańców Katowic.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił zarządzenie zastępcze wojewody Jarosława Wieczorka. Plac Szewczyka nie będzie placem Marii i Lecha Kaczyńskich. Przynajmniej na razie. Pełnomocnik wojewody zapowiedział już wniesienie skargi kasacyjnej. W niedzielę na placu Szewczyka ponownie zebrali się przeciwnicy nadania zmiany nazwy. Tym razem, żeby świętować. Nie zabrakło gorzkich słów. Zarówno pod adresem wojewody Jarosława Wieczorka, jak i prezydenta Katowic Marcina Krupy.

- Czy prezydent Krupa był z nami gdy protestowaliśmy tu na placu Szewczyka? Nie. Czy prezydent Krupa był gdy zbieraliśmy podpisy? Nie. Czy prezydent Krupa był na nadzwyczajnej sesji rady miasta? Nie! - mówił Jarosław Makowski. - Ale jakoś dziwnym trafem na następny dzień wystąpił w radiu. A czy prezydent Krupa był z nami w sądzie? 

- Nie! - krzyknęli zebrani na placu. - Ale sukcesem na Facebooku się pochwalił!

Jarosław Makowski zarzuca prezydentowi Marcinowi Krupie, że nie był go ani na manifestacjach, ani na specjalnej sesji Rady Miasta. To na niej radni podjeli uchwałę o skierowaniu skargi do sądu na zarządzenie wojewody. 

- Czy wyobrażacie sobie Katowice bez placu Szewczyka? Panie wojewodo Wieczorek, proszę zostawić już w spokoju Katowice. Proszę zostawić w spokoju plac Szewczyka! Wiwat Katowice - grzmiał Makowski. - To zwycięstwo jest sukcesem Katowiczan! To zwycięstwo jest naszym sukcesem! 

Wojewoda podjął zarządzenie zastępcze w sprawie zmiany nazwy pl. Szewczyka 13 grudnia 2017 roku na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Sprawa zmobilizowała część opinii publicznej w Katowicach, która wielokrotnie protestowała przeciwko zmianie nazwy tego placu. Petycję sprzeciwiającą się decyzji wojewody podpisało blisko 7 tys. osób. 

Zmiana poparta opinią IPN

Zmarły w 1991 r. Wilhelm Szewczyk był publicystą, pisarzem, krytykiem literackim, działaczem partii komunistycznej z okresu PRL, członkiem wojewódzkich władz PZPR w Katowicach. Przez ponad 20 lat zasiadał w Sejmie PRL.

Wojewoda tłumaczył, że wydane w myśl tzw. ustawy dekomunizacyjnej zarządzenie zastępcze jest w pełni zgodne z prawem, a zmiana patrona - poparta opinią IPN. Powołując się na tę opinię, wojewoda wskazał, iż Szewczyk legitymizował komunistyczny ustrój. Protestujący przeciwko zmianie nazwy placu przekonują, że opinia IPN była tendencyjna i pisana "na kolanie" - bez wzięcia pod uwagę całego dorobku tej postaci.

Czytaj więcej