Czytasz: Plura zachwycony ŚPR. Czy Platforma straci europosła?

Plura zachwycony ŚPR. Czy Platforma straci europosła?

01:31
1 kwietnia Marek Plura żartował, że przechodzi do partii zielonych. Czy primaaprilisowy żart stanie się faktem już we wrześniu?

To może być pierwszy taki transfer. Coraz głośniej o zasileniu szeregów nowej, regionalnej siły politycznej, przez jedną z najbardziej znanych twarzy śląskiej PO. Czy Marek Plura wstąpi do Śląskiej Partii Regionalnej?

ŚPR na razie ma dwóch liderów: wicemarszałka Sejmiku Województwa Śląskiego Henryka Mercika (RAŚ) i Grzegorza Frankiego (Związek Górnośląski). Franki to były asystent posła Marka Plury, który do Parlamentu Europejskiego wszedł m.in. dzięki poparciu śląskich regionalistów. Lider Związku Górnośląskiego zrezygnował z członkostwa w Platformie Obywatelskiej, żeby stworzyć Śląską Partię Regionalną. Sam Plura nie kryje entuzjazmu dla nowego projektu politycznego, choć przyznaje, że nowe ugrupowanie będzie konkurencją dla jego aktualnych partyjnych barw.

- Cieszę się bardzo z powstania nowej partii regionalnej. Gratuluję pomysłu i wspieram duchowo autorów. Nowa partia będzie niewątpliwie konkurencją dla mojej macierzystej Platformy Obywatelskiej. Powstanie Śląskiej Partii Regionalnej moim zdaniem wpłynie korzystnie na działania regionalne wszystkich partii i podziała mobilizująco na PO w jej pracy na rzecz Śląska. Konkurencja jest fundamentem naszego demokratycznego systemu partyjnego, zatem powodzenia - pisał Marek Plura w mediach społecznościowych.

Tylko żart?

Jeszcze w kwietniu na podsumowanie Zgromadzenia Ogólnego Wolnego Sojuszu Europejskiego europoseł Marek Plura pisał, że jako gwarant współpracy europejskich regionalistów przechodzi do partii EFA/Green w Parlamencie Europejskim. Wtedy emocje dziennikarzy studził asystent Grzegorz Franki podkreślając datę publikacji. To był 1 kwietnia. Czy primaaprilisowy żart stanie się faktem już we wrześniu? Grzegorz Franki, dzisiaj jako jeden z twórców Śląskiej Partii Regionalnej, o możliwym przejściu Marka Plury mówi ostrożnie.

- Dzisiaj to nie jest czas, żeby rozmawiać o transferach personalnych. Jest czas budowania podstaw i dobrego programu - mówi z uśmiechem lider ZG - Jeżeli będą do nas przechodzili posłowie, radni, politycy, którzy dziś są umocowani w partiach ogólnopolskich, to na pewno będzie dla nich miejsce. Oni wcześniej nie mieli takiego wyboru - dodaje.

Nie kryje jednak, że zaprasza do struktur ŚPR regionalnych działaczy wszystkich formacji politycznych. Henryk Mercik nie jest już tak ostrożny. Na pytanie czy nowopowstała partia będzie miała swojego europosła odpowiada: to bardzo możliwe.

- Tak to wygląda, jest to możliwe i liczę na to - mówi Henryk Mercik - Mamy wyjątkowy czas. Z jednej strony widzimy, ze samorządność jest zagrożona jeśli chodzi o centralę, Warszawę; z drugiej strony połączenie sił, które przez wiele lat wydawało się niemożliwe stało się faktem - dodaje podkreślając współpracę RAŚ i ZG w tworzeniu ŚPR

W sobotę Marek Plura był w drodze do Barcelony. W nagraniu skierowanym do uczestników Marszu Autonomii zapewniał, że ma do załatwienia kilka ważnych dla nich spraw. Liderzy nowej siły politycznej liczą, że pierwszy kongres ŚPR odbędzie się na przełomie września i października. Wtedy ma zostać zaprezentowany program nowego ugrupowania oraz tworzący je politycy.

Czytaj więcej