Czytasz: Czy możliwe jest ekologiczne spawanie? W Tychach powstało nowoczesne centrum szkoleniowe

Czy możliwe jest ekologiczne spawanie? W Tychach powstało nowoczesne centrum szkoleniowe

Wirtualna rzeczywistość od lat towarzyszy przy nauce języków obcych, coraz częściej stosowana jest we wsparciu leczenia i rehabilitacji. Teraz przy jej pomocy nauczysz się zawodu spawacza.

Przy ul. Fabrycznej 2 w Tychach stanęło nowoczesne centrum szkoleniowe Białecki Welding Center. Oprócz tradycyjnego podejścia do nauki zawodu, wykorzystuje najnowszą technologię pozwalającą na doskonalenie techniki bez konieczności narażania zdrowia i środowiska.

Do tej pory droga do zostania fachowcem w dziedzinie spawania prowadziła głównie przez praktykę w zawodzie, która poprzedzona była dużą ilością prób i błędów. Każde spawanie wiąże się z emisją pyłów stanowiących mieszaninę niemetali i metali zawartych w spawanym materiale i materiale połączeniowym, tlenków azotu, tlenku węgla oraz składników gazów osłonowych.Wszystko to wpływa mocno nie tylko na organizm spawacza, ale i na środowisko. W Tychach postanowiono tego uniknąć.

Oprócz tradycyjnych stanowisk do spawania, odsłonięto wczoraj urządzenie Vertex służące do spawania wirtualnego. Wyposażone m.in. w czujniki elektromagnetyczne, w stu procentach odwzorowują ruch spawacza, a kask z okularami VR pozwala w pełni wejść w rolę osoby spawającej, pokazując jej zarówno efekty pracy, jak i całe otoczenie.

Białecki Welding Center stanęło na terenie tyskiego oddziału Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Prezes KSSE, Janusz Michałek, podkreślał, że cieszy go podwójnie fakt powstania nowoczesnego centrum i to, że jest to inwestycja polskiego przedsiębiorcy. Prezes grupy, Tomasz Białecki przyznał, że początkowo planował nowe centrum szkoleniowe w Żorach. Jednak to Tychy ostatecznie stają się centrum nowoczesnego szkolenia spawania.

Dzięki wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości można bezpiecznie uczyć się zawodu bez narażenia swojego zdrowia, bez zużycia materiałów oraz, co za tym idzie, bez uwalniania zanieczyszczeń do powietrza. Każdy najdrobniejszy ruch przekłada się na jakość spawu, który w czasie rzeczywistym jest analizowany. To pomaga na bieżąco eliminować błędy. System zaprogramowany jest tak, żeby w trakcie nauki korygować też postawę oraz uczyć zachowania porządku wokół stanowiska. Uczeń od samego początku wyrabia sobie prawidłowe odruchy, które w perspektywie czasu pozwolą mu zachować zdrowy kręgosłup i uniknąć wypadków.