Czytasz: Czwarty zatrzymany w sprawie korupcji. Kim jest?

Czwarty zatrzymany w sprawie korupcji. Kim jest?

To osoba związana z branżą górniczą. Na razie nie wiadomo, jakie zarzuty są stawiane zatrzymanemu.

Czwarty zatrzymany w sprawie korupcji w sosnowieckim urzędzie skarbowym


Kolejną, czwartą osobę zatrzymali funkcjonariusze ABW w ramach śledztwa dotyczącego korupcji w sosnowieckim urzędzie skarbowym - poinformował PAP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Na razie nie wiadomo, jakie zarzuty są stawiane zatrzymanemu. Żaryn powiedział jedynie, że to osoba związana z branżą górniczą. Szersze informacje na ten temat mają być przekazane w czwartek.

W poniedziałek w tej samej sprawie zatrzymano trzy inne osoby - naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu Marcina K., prezesa Zagłębia Sosnowiec Marcina Jaroszewskiego i przedsiębiorcę Piotra D.

Naczelnikowi Prokuratura Regionalna przedstawiła 23 zarzuty dotyczące korupcji i nadużycia uprawnień. Chodzi o przyjęcie łapówek na łączną kwotę 160 tys. zł. Decyzją sądu został aresztowany na trzy miesiące.

Piotr D. jest podejrzany o wręczenie naczelnikowi korzyści majątkowej, a prezes Zagłębia o to, że obiecał mu korzyść majątkową w postaci dwóch biletów na mecz Legia Warszawa - Ajax Amsterdam. Biletów ostatecznie nie przekazał. Obaj zostali zwolnieni za poręczeniem majątkowym.

Postępowanie toczy się od października 2016 roku. Prokuratura nie ujawnia szczegółów, nie wiadomo, za co konkretnie miały być wręczane łapówki lub obietnica korzyści majątkowej.

Na wtorkowej konferencji prasowej prezes Jaroszewski poinformował, że chce zaskarżyć decyzję o jego zatrzymaniu. Podkreślił, że nie widzi korzyści, jaką miałby osiągnąć wręczając bilety urzędnikowi.

Za zarzucane naczelnikowi urzędu skarbowego przestępstwa może grozić kara do 10 lat więzienia. Dwóm pozostałym zatrzymanym może grozić kara do 8 lat pozbawienia wolności. Prokuratura i ABW zaznaczają, że nie są wykluczone zatrzymania kolejnych osób w tej sprawie.

Informację o zatrzymaniu czwartej osoby w tej sprawie podało jako pierwsze Radio Zet.

Czytaj więcej