Czytasz: Czwarty podejrzany o korupcję aresztowany

Czwarty podejrzany o korupcję aresztowany

Podejrzani mieli przyjąć łapówki na łączną kwotę blisko 1,2 mln zł - informuje Prokuratura Regionalna w Katowicach.


Sąd zdecydował w czwartek po południu o aresztowaniu Przemysława K. podejrzanego o korupcję - podał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach Waldemar Łubniewski. Rano zapadły w tej sprawie decyzje o aresztowaniu 3 innych mężczyzn, w tym syna senatora RP.

Przemysław K. to założyciel i prezes działającej na rynku nieruchomości firmy Griffin Real Estate.

Wobec piątego z podejrzanych, Grzegorza F., prokuratura jeszcze w środę zastosowała tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze: dozór policyjny, poręczenie majątkowe i zakaz wyjazdu za granicę.

Podejrzani mieli przyjąć łapówki na łączną kwotę blisko 1,2 mln zł.

Całą piątkę zatrzymało we wtorek CBA w wyniku własnych działań operacyjnych i śledczych, które były prowadzone od roku w dwu wątkach korupcyjnego śledztwa na dużą skalę.

W ramach tego samego śledztwa prokuratura chce też przedstawić zarzuty korupcyjne senatorowi Stanisławowi Kogutowi, który został zawieszony w prawach członka PiS i zrezygnował z chroniącego go immunitetu. Prok. Łubniewski zaznaczył w czwartek, że - z punktu widzenia prokuratury -zrzeczenie się immunitetu to na razie jedynie informacja medialna. Prokuratura, aby móc przedstawić senatorowi zarzuty, musi bowiem otrzymać oficjalne pismo w tej sprawie. Według czwartkowych zapowiedzi marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego (PiS), senator Kogut ma się jeszcze w piątek stawić w prokuraturze, by złożyć wyjaśnienia.

Według śledczych, przestępstwa polegały na przyjmowaniu łapówek, podejmowaniu się przez podejrzanych pośrednictwa w załatwianiu spraw w zamian za takie korzyści, przyjmowaniu obietnicy korzyści majątkowej. Proceder miał trwać od listopada 2015 do grudnia 2016 r. Podejrzanym grozi kara do 12 lat więzienia.

Aresztowani w czwartek do południa trzej podejrzani to członek zarządu spółki developerskiej Echo Investment Mikołaj M., prezes spółki Małopolskie Dworce Autobusowe Marcin F. oraz syn senatora Grzegorz K., który jest wiceprezesem zarządu małopolskiej fundacji. Jak przypominają media, ten ostatni był już skazany w 2010 r. - za ustawianie wyników meczów piłkarskich.

Zarząd Griffin Real Estate poinformował w przesłanym w czwartek PAP oświadczeniu, że "z głębokim rozczarowaniem" przyjął decyzję IV Wydziału Karnego Sądu Rejonowego Katowice Wschód o tymczasowym aresztowaniu Przemysława K. - partnera zarządzającego i założyciela firmy Griffin Real Estate.

Zarząd firmy wyraził przekonanie, że postawione zarzuty są bezpodstawne, a także że Przemysław K. nigdy nie popełnił żadnego przestępstwa. Członkowie zarządu uważają również, że jako osoba o wysokiej reputacji będzie współpracował z organami wymiary sprawiedliwości i że środek zabezpieczający w postaci tymczasowego aresztowania nie jest adekwatny do sytuacji. Wyrazili też przekonanie, że sąd wyższej instancji uwzględni zażalenie na tę "krzywdzącą" decyzję.

Jednocześnie zarząd potwierdził, że niektóre spółki związane z Griffin Real Estate wspierały inicjatywy Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach, której prezesem jest senator Stanisław Kogut. Działania te - jak zapewnia zarząd - były podejmowane zgodnie ze strategią z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Spółki związane z Griffin Real Estate odpowiedziały na konkretne prośby fundacji o sponsoring działań o charakterze charytatywnym, m.in. wsparcie szpitala dla osób chorych na autyzm czy rozbudowę ośrodka dla chorych na stwardnienie rozsiane.

"Pojawiające się doniesienia łączące wpłaty na Fundację w Stróżach z inwestycją w hotel Cracovia są całkowicie nieuzasadnione. Podkreślamy, że wszystkie działania podejmowane przez grupę Griffin są zgodne z wymogami prawa i wielokrotnie audytowane" - napisano w oświadczeniu, podkreślając, że firma funkcjonuje normalnie i realizuje codzienne działania wynikające z przyjętej strategii biznesowej. (PAP)

autor: Anna Gumułka, Aleksander Główczewski

Czytaj więcej