Czytasz: Czas żegnać się z zimą? W czwartek termometry pokażą nawet 17°C!

Czas żegnać się z zimą? W czwartek termometry pokażą nawet 17°C!

Przed nami pogodny i ciepły dzień. Niestety, zima jeszcze na dobre się z nami nie pożegnała.

Czwartek w województwie śląskim będzie ciepły i pogodny, przez znaczną część dnia przez chmury będzie się przebijało słońce. Jak informują meteorolodzy, termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą nawet 17°C!

 Mimo wysokiego "wyniku", temperatura odczuwalna będzie niższa o dwa, trzy stopnie. Wszystko za sprawą wiatru, który szczególnie daje się we znaki mieszkańcom południowej części naszego województwa. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał nawet ostrzeżenie dla powiatu cieszyńskiego, bielskiego oraz żywieckiego.

- Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach miejscami do 85 km/h, z południa. - informują meteorolodzy z IMGW.

 Kiedy będzie wiosna?

Pierwszy tydzień marca pozwala nam się cieszyć wyższymi temperaturami i pogodniejszymi dniami. Niestety, zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Jak przewidują synoptycy, temperatura tuż po weekendzie spadnie, a druga dekada marca będzie niestety chłodniejsza. 

pierwszy dzień wiosny 2019. Kiedy jest pierwszy dzień wiosny?

Często pojęcia pierwszy dzień wiosny kalendarzowej i pierwszy dzień wiosny astronomicznej są mylnie rozumiane. Warto zatem pamiętać, że te dwa momenty często nie przypadają na ten sam dzień. Kalendarzowa wiosna 2019 zaczyna się 21 marca, tak jak co roku, bowiem pierwszy dzień kalendarzowej wiosny jest stałym terminem.

Wiosna astronomiczna 2019

Nieco inaczej jest z pierwszym dniem wiosny astronomicznej - ta jest związana z ruchem słońca i rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej, czyli momentu, w którym dzień i noc trwają po 12 godzin.

Astronomiczna wiosna 2019 rozpocznie się 20 marca. Oznacza to, że pierwszy dzień astronomicznej wiosny przypada na środę.