Czytasz: Czujniki czadu - prezent od miasta

Czujniki czadu - prezent od miasta

50 sztuk urządzeń zakupiły władze Rybnika.

Połowa z nich zostanie zainstalowana w mieszkaniach rybnickiego ZGM, druga połowa montowana będzie w porozumieniu ze strażą pożarną w lokalach, wskazywanych po interwencjach.

- Tych 50 czujników czadu to wkład miasta w ostrzeganie, w prewencję, ale też w edukację – przekonuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera i dodaje, że tego typu akcje mogą sprawić, że pewne złe nawyki da się skorygować i mieszkańcy będą bezpieczniejsi.


Jak mówi Zbigniew Dyk, zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Rybniku, tlenek węgla to gaz trujący, bezwonny i bezbarwny. - Sytuacje generujące uwalnianie się tlenku węgla do pomieszczeń to najczęściej „przeszczelnianie” mieszkania, zapominanie o mikrowentylacji, zaklejanie kratek wentylacyjnych, no i zły stan techniczny pieców czy przewodów kominowych. Warto przypomnieć, że terminy obowiązkowych przeglądów ściśle regulują przepisy.

fot. W. Troszka

Tymczasem w poprzednim sezonie grzewczym, czyli od września 2015 do marca 2016, rybniccy strażacy aż 32 razy interweniowali w zdarzeniach związanych z tlenkiem węgla, 23 osoby trafiły do szpitala. W tym roku od września było już 5 takich interwencji i aż 8 osób zostało przewiezionych do szpitala.

Czujnik tlenku węgla to urządzenie pokazujące stężenie gazu, zmierzone w pomieszczeniu, w którym ów czujnik został zainstalowany. Przekroczenia dopuszczalnego stężenia urządzenie sygnalizuje poprzez uruchomienie systemu dźwiękowego o sile 85 decybeli oraz zaświeceniu się czerwonej lampki. W takim przypadku należy zadzwonić na numer interwencyjny straży pożarnej 998 lub 112, by właściwe służby podjęły interwencje.

Co roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób, a kilka tysięcy trafia do szpitala. W naszych domach czad może wydzielać się na skutek nieprawidłowego działania urządzeń. Może być emitowany np. przez piecyki naftowe i gazowe, kotły na paliwo stałe i gaz, kominki, gazowe podgrzewacze wody. Częstą przyczyną poważnych zatruć tlenkiem węgla jest niewłaściwie działająca wentylacja. W walce z czadem najważniejsza jest profilaktyka, a więc niedopuszczenie do wytworzenia się substancji.

Czytaj więcej