Czytasz: Pokoje bez szans ucieczki? Straż pożarna zamyka escape roomy na Śląsku

Pokoje bez szans ucieczki? Straż pożarna zamyka escape roomy na Śląsku

Cztery escape roomy na Śląsku zamknięte. Równie niebezpieczne jak te w Koszalinie?

Po piątkowej tragedii w Koszalinie, gdzie w pożarze escape roomu zginęło 5 nastolatek, straż pożarna w całym kraju rozpoczęła wnikliwe kontrole we wszystkich tego typu miejscach w kraju. Jak podaje Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej w Katowicach, na Śląsku jest ich około 170. W 58 z nich już przeprowadzono kontrole. Zdecydowano zamknąć aż 4 z nich.

- Dotychczas odnotowaliśmy 40 uchybień na tle bezpieczeństwa przeciwpożarowego i 77 nieprawidłowości w ewakuacji. Jak dotąd w 4 ze skontrolowanych lokali wprowadziliśmy zakaz eksploatacji. Są to escape roomy w Mikołowie, Chorzowie i dwa w Bielsku-Białej. Czynności trwają od soboty codziennie i nie jesteśmy w stanie na tę chwilę okreslić, kiedy się zakończą - mówi mł. bryg. Aneta Gołębiowska, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Katowicach.

Escape room to nowy pomysł na zabawę, popularny szczególnie wśród ludzi młodych. Ochotnicy są zamykani w tzw. “pokoju zagadek”, gdzie czeka na nich szereg poszlak i wskazówek, które mają ich naprowadzić na znajdujący się gdzieś w pomieszczeniu klucz do drzwi. To w ramach fabuły jedyny sposób wydostania się z pokoju. 

Pokoje bez szans ucieczki?

W Chorzowie funkcjonowały dwa escape roomy. Jeden przy ul. Wolności, drugi przy ul. Stalowej. Pierwszy ma zostać skontrolowany jutro rano. Właściciele drugiego zapewniają, że ich pokój zagadek "nie został zamknięty". Formalnie ma obowiązywać tam " jedynie zakaz eksploatacji budynku". 

- Mogę  powiedzieć tyle, że się nie wypowiadamy w tej sprawie. Nie jesteśmy zamknięci, a co będzie dalej to się okaże - mówi przedstawiciel escape room’u w dzielnicy Chorzów Batory.

W Mikołowie zamknięto escape room przy ul. Krakowskiej. Przyczyną była klatka schodowa niespełniająca norm lokalu użytkowego na drodze ewakuacyjnej. Wszystko przez schody, które zdaniem straży pożarnej są... za wąskie. O 10 cm. 

 

Czytaj więcej