Czytasz: Częstochowski Rower Miejski wraca na ulice

Częstochowski Rower Miejski wraca na ulice

Już w weekend na 20 stacjach pojawi 185 zielonych rowerów.

System wypożyczeń zostanie uruchomiony o północy z niedzieli na poniedziałek.

Po zeszłorocznym, intensywnym sezonie, rowery przeszły przegląd i konserwację, usunięto wykryte usterki. Przypomnijmy, że przez siedem miesięcy 2018 roku częstochowskie rowery wypożyczono 175 tysięcy razy.

- Sukces Częstochowskiego Roweru Miejskiego w ubiegłorocznym debiucie pokazuje, że rozwój ekologicznych form komunikacji po mieście, w tym uruchomienie systemu rowerów miejskich, to właściwy kierunek – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.  - W tym roku, m.in. dzięki budowie centrów przesiadkowych przy dworcach, chcemy nadal poprawiać warunki dla rowerzystów i wierzymy, że chętnych na przejażdżki rowerem miejskim w tym sezonie także nie zabraknie.     

W styczniu operator systemu, Nextbike Polska, jako współtwórca sukcesu Częstochowskiego Roweru Miejskiego, został uhonorowany Nagrodą Miasta Częstochowy w kategorii „Lepsza Komunikacja”. Doceniono popularność, jaką cieszy się system wśród mieszkanek i mieszkańców i to, jak zmienia on sposób poruszania się po mieście.

- Częstochowski Rower Miejski jest doceniany przez użytkowników, cieszy nas też, że spełnia oczekiwania Miasta. Jesteśmy bardzo zadowoleni z minionego sezonu, widzimy też rosnące zainteresowanie kolejnych użytkowników. Tych, którzy nie mają jeszcze konta, namawiamy do rejestracji w systemie i przesiadki na rowery– mówi Robert Lech, prezes Nextbike Polska.

Rejestracji można dokonać m.in. na stronie rower.czestochowa.pl  lub w aplikacji mobilnej Częstochowskiego Roweru Miejskiego. Należy pamiętać, że aby wypożyczyć rower, stan konta użytkownika musi wynosić co najmniej 15 złotych. Z tej kwoty są pobierane ewentualne opłaty za przyszłe wypożyczenia, ale uwaga – pierwsze 30 minut każdego wypożyczenia jest bezpłatne. Po ich przekroczeniu opłaty są naliczane zgodnie z cennikiem – od 2 zł za nieprzekraczającą godziny przejażdżkę.

Rower wypożyczamy korzystając z aplikacji Częstochowskiego Roweru Miejskiego – wystarczy po zalogowaniu wpisać numer roweru lub zeskanować kod QR – lub terminala stacji wypożyczeń. Wpisujemy w nim swój numer telefonu, PIN i numer roweru. Potem należy wypiąć rower z elektrozamka i można udać się na przejażdżkę. Rower zwracamy na dowolnej stacji Częstochowskiego Roweru Miejskiego wpinając w elektrozamek lub – jeżeli stacja jest pełna – przypinając do innego roweru za pomocą linki z zamkiem szyfrowym W takim wypadku trzeba potwierdzić zwrot w systemie za pomocą aplikacji lub terminala.

Sezon Częstochowskiego Roweru Miejskiego potrwa do końca października.