Czytasz: Częstochowa przekaże 50 tys. zł na likwidację skutków nawałnic w gminie Czersk

Częstochowa przekaże 50 tys. zł na likwidację skutków nawałnic w gminie Czersk

Częstochowscy radni zdecydowali w piątek o przekazaniu 50 tys. zł na likwidację zniszczeń w gminie Czersk (Pomorskie), która ucierpiała w wyniku nawałnic z nocy z 11 na 12 sierpnia – podało biuro prasowe magistratu.

Częstochowscy radni zdecydowali w piątek o przekazaniu 50 tys. zł na likwidację zniszczeń w gminie Czersk (Pomorskie), która ucierpiała w wyniku nawałnic z nocy z 11 na 12 sierpnia – podało biuro prasowe magistratu.

"W związku z kataklizmem, jaki dotknął sołectwo Rytel w gminie Czersk, miasto Częstochowa solidaryzuje się z mieszkańcami poszkodowanego terenu i pragnie udzielić wsparcia finansowego na usuwanie skutków nawałnicy" – napisano w uzasadnieniu uchwały, której projekt – jak poinformowano – przygotował prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Pieniądze pochodzą z rezerwy ogólnej budżetu miasta. O przekazaniu pomocy częstochowscy radni zdecydowali podczas piątkowej, nadzwyczajnej sesji.

Chęć wsparcia finansowego najbardziej poszkodowanym w nawałnicach gminom wyraziły w piątek m.in. samorządy Szczecina i Białegostoku. Niebawem tamtejsi radni oficjalnie o tym zadecydują.

Również w piątek o wsparcie modlitewne oraz finansowe dla ofiar nawałnic zaapelował do wiernych metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Aby pomóc poszkodowanym, należy wysłać sms z hasłem WICHURA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub dokonać wpłaty na konto Caritas 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 - z dopiskiem WICHURA. Bliższe informacje dotyczące możliwości pomocy poszkodowanym można odnaleźć na stronie internetowej: www.caritas.pl.

W zeszłym tygodniu nad Polską przeszły nawałnice, które spowodowały liczne zniszczenia. Usuwając ich skutki, strażacy interweniowali już blisko 23 tys. razy, najczęściej na Kujawach i Pomorzu, w Wielkopolsce, na Pomorzu oraz na Dolnym Śląsku. Uszkodzonych zostało 4 392 budynków, z czego 3 196 to budynki mieszkalne.

Bilans ofiar śmiertelnych wynosi sześć osób; poszkodowane zostały 54 osoby, w tym 15 strażaków.

Agnieszka Kliks-Pudlik (PAP)

akp/ karo/

Czytaj więcej