Czytasz: Częstochowa: prezydent proponuje zmianę herbu

Częstochowa: prezydent proponuje zmianę herbu

W ramach przygotowań do zbliżających się obchodów 800-lecia dziejów pisanych Częstochowy, prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk zaproponował zmianę herbu.

 

Władze miasta chcą, aby w herbie znalzał się symbol orła, a nie zatwierdzonego przez władze Generalnej Guberni kruka. 800-lecie dziejów pisanych miasta przypadnie w 2020 r. Jak wynika z informacji prasowej, pierwsza wzmianka o Częstochowie pochodzi z 1220 r., z dokumentu biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża.

- Przygotowując się do tak ważnych obchodów należałoby wrócić do tradycji miasta (...). Startujemy, będziemy tę sprawę procedować z Radą Miasta i Komisją Heraldyki – powiedział w piątek prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Dodał, że o nowe opracowanie częstochowskiego herbu zwrócił się do heraldyka Marcelego Antoniewicza i plastyka Andrzeja Desperaka.

 

Matyjaszczyk tłumaczył, że do wprowadzenia tych zmian przekonała go "szczególnie informacja, że herb z krukiem wprowadziły po raz pierwszy dla Częstochowy niemieckie władze okupacyjne".

Herb Częstochowy powstał w XIV wieku. Znalazły się na nim - jak wynika z piątkowego komunikatu magistratu - powszechne wtedy mury miejskie z wieżami i bramą oraz symbole Władysława Opolczyka, wówczas księcia zwierzchniego miasta. Używał on znaku złotego orła - jako książę opolski oraz lwa - jako pan Rusi Halickiej.

 

- Skąd więc kruk w częstochowskim herbie? Na pewno nie było go tam w XIV wieku ani stulecia później. Pojawił się za to w godle (nie herbie) paulińskim, ale dopiero w XVII-XVIII wieku, w dodatku w Portugalii. Tam związany był z przekazem św. Hieronima i legendą o kruku-grzeszniku, który przynosił św. Pawłowi chleb w dziobie (...) Jednak na żadnej miejskiej pieczęci nigdy żaden kruk się nie pojawia  – czytamy.

Według heraldyka, dr. hab. Marcelego Antoniewicza z Akademii im. Jana Długosza jednak, po raz pierwszy oficjalnie zatwierdzono kruka w herbie miasta w 1942 r. i zrobiły to władze Generalnej Guberni. Zdaniem cytowanego w komunikacie eksperta, jednym z powodów prawdopodobnie był fakt, że orzeł był przez władze okupacyjne zakazany.

 

 

W komunikacie przypomniano, że zgodę na zmianę herbu muszą wyrazić miejscy radni.

Czytaj więcej