Czytasz: Czeladź na granicy Śląska i Zagłębia

Czeladź na granicy Śląska i Zagłębia

Wystawa graficznych interpretacji aforyzmów Franza Kafki.

Graficzne interpretacje aforyzmów Franza Kafki oraz portrety pisarza autorstwa ponad stu artystów będzie można oglądać od czwartkowego wieczoru na wystawie "Kafka – przełamywanie granic" w postindustrialnych wnętrzach Galerii Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Czeladzi.

Jak wyjaśnił PAP kierownik czeladzkiej galerii Jan Powałka, wystawa jest zwieńczeniem międzynarodowego przedsięwzięcia artystycznego autorstwa prof. Zbigniewa Bajka z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w którym udział wzięło ponad 100 pedagogów i twórców z kilkunastu uczelni artystycznych z Polski i zagranicy.

Motywem przewodnim było zilustrowanie aforyzmów zaczerpniętych z dzieł Franza Kafki, które na potrzeby katalogu zostały przetłumaczone przez Jerzego Ciurloka również na jęz. śląski – podał Powałka.

Wskazał też, że sam tytuł wystawy – "Kafka – przełamywanie granic" – ma kilka odniesień. - To nawiązanie do samego Kafki, walki osobowościowej ze sobą, ale też do naszej okolicy – Czeladź znajduje się na granicy Śląska i Zagłębia. Chcemy więc łączyć się przez sztukę, stąd np. to tłumaczenie aforyzmów na jęz. śląski mimo że Czeladź to już Zagłębie – tłumaczył kierownik galerii.

Na wystawie znajdą się także portrety Kafki. - Wszystko utrzymane jest w kolorystyce biało-szaro-czarnej, co nawiązuje do postindustrialnych wnętrz naszej galerii – podkreślił Powałka. Galeria znajduje się bowiem w budynku elektrowni dawnej kopalni Saturn w Czeladzi.

Czwartkowemu wernisażowi towarzyszyć będzie koncert multiinstrumentalisty i kompozytora Józefa Skrzeka z prawykonaniem jego utworu, skomponowanego na okoliczność wręczenia po raz pierwszy nagrody "Ephorinus" przez świętujące swe 10-lecie Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy Pro Loquela Silesiana. Jak czytamy na ich stronie internetowej, towarzystwo działa "na rzecz przywrócenia śląskiej mowie należnego jej miejsca w przestrzeni publicznej".

Wystawę będzie można oglądać do 13 listopada.

Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia" jest obiektem Muzeum "Saturn" w Czeladzi. Postindustrialny obiekt należy do Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego.

Franz Kafka (1883-1924) był niemieckojęzycznym pisarzem żydowskiego pochodzenia. Większość życia spędził w Pradze. Do historii światowej literatury przeszedł jako autor powieści: "Proces", "Zamek", "Ameryka" oraz zbioru opowiadań. (PAP)

autor: Agnieszka Kliks-Pudlik

edytor: Paweł Tomczyk

Czytaj więcej