Czytasz: Można już pić wodę w Czeladzi

Można już pić wodę w Czeladzi

Sanepid: Wodę z kranu można pić tylko po przegotowaniu, w innym przypadku - należy spożywać jedynie wodę butelkowaną.

Mieszkańcy Czeladzi, którzy od środy nie mogli spożywać wody z kraju z uwagi na wykryte w niej bakterie z grupy E. coli, mogą już to robić, ale po przegotowaniu – podały w sobotę rano służby kryzysowe wojewody śląskiego.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego podało tę informację za komunikatem wydanym w tej sprawie przez powiatowy inspektor sanitarny w Dąbrowie Górniczej.

CZYTAJ TAKŻE: Pilne! Skażona woda w czeladzkiej dzielnicy Piaski

Woda w Czeladzi zdatna do picia, ale...

- Woda z kraju jest zdatna do spożycia po przegotowaniu. Tym samym można już bezpiecznie korzystać z wody z kranu w całym mieście. Warunkiem jest jej uprzednie przegotowanie – czytamy z kolei na stronie urzędu miasta w Czeladzi.

Jak przypomniał sanepid, wodę z kranu można więc pić tylko po przegotowaniu, w innym przypadku - należy spożywać jedynie wodę butelkowaną. Wodę przegotować należy również do przygotowywania posiłków, mycia zębów, kąpieli, mycia owoców i warzyw, mycia naczyń i prac porządkowych.

Do celów sanitarnych – spłukiwania toalety wodę z kranu można używać bez ograniczeń.

Bakterie z grupy E.coli do ujęć wody przenikają np. z nieszczelnych szamb lub zanieczyszczonych nieczystościami gruntów. Picie skażonej nimi wody może skutkować dolegliwościami żołądkowymi. (PAP)

autor: Agnieszka Kliks-Pudlik

edytor: Agata Zbieg

Czytaj więcej