Czytasz: Czeka nas burza magnetyczna. Zamilkną telefony?

Czeka nas burza magnetyczna. Zamilkną telefony?

Będzie nagła i intensywna - jak każda burza. Podczas tej zapowiedzianej na poniedziałek deszczu nie trzeba się jednak spodziewać. Możemy mieć za to problemy z...telefonami.

Słyszeliście kiedyś o burzy magnetycznej? To nagłe zmiany magnetosfery naszej planety. Brzmi niezrozumiale? Naukowcy tłumaczą, że niecodzienne zjawisko burzy magnetycznej powoduje zwiększona aktywność Słońca. Konkretnie rzecz ujmując - wyrzuty masy ze Słońca, które występują w trakcie jego rozbłysków. Te wywołają silniejszy wiatr słoneczny, który z kolei odbije się na... naszym sprzęcie elektronicznym.

Telefon będzie milczał podczas burzy magnetycznej?

- Silny wiatr słoneczny może wpływać na działanie satelitów telekomunikacyjnych i nawigacyjnych – wyjaśniają spece od pogody.

I choć w ekstremalnych przypadkach burza magnetyczna może przepalić nawet linie energetyczne, w przypadku tej poniedziałkowej można spodziewać się co najwyżej tymczasowych problemów z dodzwonieniem się w konkretne miejsce. W czasie burzy magnetycznej na Słońcu wolniej lub z przerwami działać mogę też nasze komputery, tablety, nawigacje czy dekodery telewizji satelitarnej.

W CZASIE BURZY MAGNETYCZNIEJ W Pracy pójdzie gorzej

Na burzę magnetyczną zrzucić będziemy mogli też nasze gorsze, poniedziałkowe samopoczucie. Naukowcy podkreślają bowiem, że zjawisko to może mieć konsekwencje zdrowotne. Jakie? Podobne m.in. do tych, które wywołuje pełnia księżyca. Gorzej będzie się nam spało, boleć może nas głowa, stawy i kręgosłup. W dodatku staniemy się bardziej nerwowi i rozdrażnieni. W efekcie obniżoną zdolność do pracy mamy jak w banku.

Niespotykane widoki na niebie

Co ciekawe, burza magnetyczna na Słońcu może mieć także pozytywne strony. Wyładowania elektromagnetyczne wpływają bowiem na pogodę, tworząc na niebie zorzę polarną. Naukowcy twierdzą, że prawdopodobieństwo wystąpienia burzy magnetycznej w poniedziałkowy wieczór jest całkiem spore. Szczególnie na północy Polski.

Jak podaje portal meteoprog.pl, w 2015 roku odnotowano aż 5 burz magnetycznych. W tym roku Słońce było mniej aktywne. Poniedziałkowa burza będzie zatem pierwszą datowaną na 2016 rok. W ciągu 11-letniego cyklu aktywności słonecznej można spodziewać się przeciętnie około 130 dni, w których burze geomagnetyczne są zauważalne.

 

Czytaj więcej

 

 

Komentarze
To cię zainteresuje