Czytasz: Czego żałuje Bożena Walter?

Czego żałuje Bożena Walter?

03:23
55 lat pracy w telewizji, 15 lat w Fundacji. "Internet? Nie, to nie dla mnie"

Internet? Nie, to nie dla mnie. Ja jestem człowiekiem telewizji, ale to wspaniałe, że człowiek może tak pyk, pyk, przycisnąć i już, ma świat na wyciągnięcie ręki. To przyszłość - powiedziała specjalnie dla Silesion.pl Bożena Walter, była prezenterka TVP, która stworzyła i przez 15 lat kierowała Fundacją TVN "Nie jesteś sam”, prywatnie żona założyciela TVN-u Mariusza Waltera.

- 55 lat pracy w telewizji, 15 lat w Fundacji TVN. Telewizja, media były całym moim życiem - przyznała, odbierając w weekend w Krakowie tytuł Damy Roku 2016 Dress for Success.

- Powiedziałabym o sobie raczej skromnie - "kobieta", ale tytuł "Dama" też mi się podoba - stwierdziła z uśmiechem pani Bożena Walter.

Absolwentka Wydziału Filologii Orientalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Zaocznego Wyższego Studium Zawodowego Realizacji Telewizyjnej Programów Dziennikarskich PWSFTviT w Łodzi. Swoją karierę w Telewizji Polskiej zaczęła na początku lat 70., współprowadząc program rozrywkowy Telewizyjny Ekran Młodych.

Była także współprowadzącą i współautorką popularnego w latach PRL-u wielogodzinnego bloku programowego Studio 2, nadawanego w paśmie programów drugiego i pierwszego TVP w latach 70. i 80. Współtworzyła i przez pewien czas kierowała programem dla dzieci i młodzieży 5-10-15, nadawanym także w programie drugim TVP. Była również autorką programu rozrywkowego Czar Par.

W 2001 zainicjowała powstanie Fundacji TVN "Nie jesteś sam", której fundatorem została spółka akcyjna TVN, której współzałożycielem był mąż pani Bożeny, Mariusz Walter. Bożena Walter objęła stanowisko prezesa zarządu Fundacji. Zajmowała je do 2016 roku.

- Paniom z Katowic chciałabym przypomnieć, że zaczynałam swoją pracę w Katowicach, w rozgłośni Polskiego Radia. To tam po raz pierwszy złapałam medialnego bakcyla - opowiadała wolontariuszkom Dress for Success, które na uroczystość z udziałem pani Bożeny Walter przyjechały do krakowskiego hotelu Mercure z całego kraju.

- Jest dla nas, kobiet wzorem, autorytetem - stwierdziła w laudacji dr Ewa Piaskowska, szefowa Rady Patronackiej DfS. Tworzą ją kobiety sukcesu, m.in. Jolanta Kwaśniewska, Grażyna Kulczyk, Solange Olszewska, Dorota Soszyńska, Nina Kowalewska-Motlik, Krystyna Kaszuba czy Małgorzata Kidawa-Błońska. To także damy Roku DfS, które co roku wybierają kolejne panie, które swą działalnością zawodową i społeczną wspierają inne kobiety w ich zawodowym rozwoju. Gala DfS odbyła się jesienią w Katowicach. Pani Bożena nie mogła na nią przybyć z powodu choroby.

- Dress for Success to międzynarodowa organizacja, która wspiera bezrobotne kobiety, pomagając im powrócić na rynek pracy. Dajemy im przede wszystkim wiedzę, wsparcie, a do tego „szczęśliwe” sukienki, w których mogą iść na rozmowy kwalifikacyjne i zdobyć pracę - przyznała Dorota Stasikowska-Woźniak, dyrektor DfS Poland.

Na pytanie, czym dla niej była praca, Bożena Walter, Dama Roku Dress for Success 2016 roku, odpowiedziała bez wahania:

- Wszystkim. Naprawdę. Z żalem muszę nawet powiedzieć, że praca w telewizji była dla mnie ważniejsza niż moje dzieci i one mają do mnie o to pretensje i ja też mam teraz o to do siebie pretensje, ale było, minęło...

To moja najcenniejsza, bo ostatnia nagroda - zażartowała pani Bożena Walter, odbierając symboliczną, miniaturową sztabkę złota. - Jestem już na emeryturze, więc nie spodziewałam się, że ktoś sobie o mnie przypomni. Jest mi bardzo, bardzo miło. Życzę Paniom sukcesów - dodała.

 

Czytaj więcej