Czytasz: Czechy na dwóch kółkach? To cię zaskoczy!

Czechy na dwóch kółkach? To cię zaskoczy!

Dla wszystkich miłośników rowerowych przejażdżek mamy kilka propozycji tras, które możemy zaliczyć u naszych południowych sąsiadów.

To, że kochamy rowery wiemy nie od dziś. Na rowerzystów czekają nie tylko w Polsce, ale również w Czechach tysiące oznaczonych tras rowerowych, o różnym poziomie trudności. Wiodą one najczęściej  mniej uczęszczanymi drogami asfaltowymi oraz utwardzonymi polnymi i leśnymi ścieżkami. Udogodnieniem dla rowerzystów są cyklobusy kursujące we wszystkich miejscowościach górskich, a także liczne wypożyczalnie rowerów, w tym także, coraz bardziej popularnych, zwłaszcza w terenach górskich, rowerów elektrycznych.

Przygotowaliśmy dla Was trzy najciekawsze trasy rowerowe w Czechach.

fot. Petr Slavik

Trasa wzdłuż Kanału Baty w regionie Moraw Wschodnich

W jedną stronę możemy popłynąć łodzią, którą wypożyczymy bez problemu na przystani. Z powrotem wrócimy na rowerze Morawską Trasą Rowerową.  Trasa oferuje idealne połączenie rejsu statkiem z cykloturystyką - turyści mogą wyjechać na rowerze na dłuższą wycieczkę w jedną stronę a z powrotem popłynąć łodzią przystosowaną do przewozu rowerów. Można także popłynąć tak zwanym hausbotem i połączyć rejs z wycieczkami rowerowymi nie tylko wzdłuż Kanału ale i po okolicy.

fot. Petr Slavik

Morawskie Trasy Winiarskie na Morawach Południowych

Trasy mają ponad 1 200 kilometrów.  Wiodą one poprzez piękną, lekko pofałdowaną krainę południowych Moraw, wśród piwnic winnych i łączą najsłynniejsze gminy winiarskie. Najczęściej trasy prowadzą mało uczęszczanymi drogami asfaltowymi lub polnymi i leśnymi ścieżkami.

Najdłuższą z tras jest licząca 165 km Trasa Znojemska. Podróżując tą trasą spróbujemy wyśmienitych, aromatycznych win oraz napotkamy wyjątkowe zabytki kultury.  Atrakcją dla cyklistów są kursujące w okolicy Znojma w sezonie wiosenno-letnim tak zwane winobusy, czyli autobusy, z przyczepkami na rowery, którymi dojedziemy do okolicznych piwniczek winnych. Autobusy kursują trzy razy dziennie, pokonują 66 km, zatrzymują się przy 19 piwniczkach winnych.

fot. Petr Slavik

Łabski Szlak Rowerowy

Łabski Szlak Rowerowy wiodący od źródła Łaby w Karkonoszach aż do Czeskiej Szwajcarii. W Republice Czeskiej Łabski Szlak Rowerowy popularny jest szczególnie wśród rodzin z dziećmi. Prowadzi bowiem wzdłuż rzeki, nie jest zatem zbyt wymagający. Trasa mierzy na terenie Czech prawie 400 km. Jest on częścią europejskiej sieci EuroVelo. Podróż wzdłuż Łaby można rozpocząć w Szpindlerowym Młynie. Ze Szpindlerowego Młyna pojedziemy do Vrchlabí, a stamtąd do Dvora Králové. Warto zwiedzić tutejszy ogród zoologiczny z afrykańskim safari, jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych.

Ciekawym miejscem na Łabskim Szlaku jest historyczne miasto Mělník, leżące u zbiegu rzek Łaby i Wełtawy. Słynie z pałacu i winnicy założonej przez króla Karola IV Luksemburskiego.

Ostatnim odcinkiem na szlaku jest piękna kraina Czeskiej Szwajcarii. Park narodowy tworzą skalne wieże, bramy i wąwozy, skalne miasta oraz labirynty. Perłą Czeskiej Szwajcarii jest Pravčická brána, największa piaskowcowa brama skalna w Europie.

źródło: czechtourism.com

Czytaj więcej