Czytasz: Creogram i Silesion pojadą w Rajdzie Dolnośląskim. Dla chorego Szymka

Creogram i Silesion pojadą w Rajdzie Dolnośląskim. Dla chorego Szymka

Szymek ma 11 lat i potrzebuje pomocy. Creogram i Silesion pojadą w Rajdzie Dolnośląskim, także po to, by uratować jego serduszko. Poznajcie jego historię.

11 lat temu przyszedł na świat chłopiec, który miał bardzo szybko z niego odejść. Gdy jego oczy zaczęły przyzwyczajać się do światła, coś z dużą siłą pchało go w mrok. - Szymek urodził się fioletowy, w głębokiej zamartwicy, przypominał kolorem śliwkę węgierkę – opowiada pani Ewa Lewandowska z Polanicy Zdroju, mama chłopca.

Lekarze ścigali się z czasem, by go uratować. 18 wad wrodzonych chłopca: twarzoczaszki, kończyn górnych i dolnych, wzroku, słuchu, narządów wewnętrznych, układu moczowego, dopiero po pięciu latach doczekało się nazwy – Zespół Grouchy’ego! Choroba genetyczna 18 chromosomu. To ona sprawia, że Szymek nigdy nie będzie taki jak rówieśnicy. Nawet do domu po urodzeniu wyszedł dopiero po 9 miesiącach. Ale się nie poddaje, choć jego chorobami można obdzielić wielu.

Przeszedł trzy ciężkie operacje, w tym jedną na otwartym sercu. Dostał po niej zawału i cudem przeżył. Do tego: skomplikowana operacja podniebienia, protezowanie słuchu i złożona operacja oka. Sporo jak na 11-latka. Ale dzięki temu chłopiec lepiej widzi, mówi i słyszy.

Potrzebna zastawka Melody

Niestety, serce małego wojownika znów odmówiło posłuszeństwa. Z powodu dużej niedomykalności zastawki trójdzielnej i zwężenia tętnic płucnych, konieczna jest kolejna operacja.
Zastawka o wdzięcznej nazwie Melody to jedyny ratunek dla mojego dziecka. Żeby ją wszczepić, nie trzeba otwierać klatki piersiowej. To ważne, bo chłopiec kolejnej operacji na otwartym sercu mógłby nie przeżyć – martwi się jego mama.

Zabrakło 2 mm

Minus jest taki, że nie można tej zastawki wszczepić Szymonowi w Polsce, choć jeszcze wiosną była na to nadzieja.
Szymon został zakwalifikowany do zabiegu w Instytucie „Centrum Zdrowia Matki Polki” w Łodzi. Ale 5 lipca, podczas wizyty okazało się, że zabrakło mu... 2 mm – mówiąc te słowa pani Ewa tak naprawdę nie ma pretensji do lekarzy, że wycofali się z tych planów, tylko do losu.
- Zastawka wszczepiana jest do tętnicy płucnej. Musi pasować co do milimetra. Ale tętnica płucna Szymka urosła o 2 mm. Może gdyby pół roku wcześniej... - opowiada pani Ewa, ale nie chce rozpamiętywać. Zwłaszcza że pojawiła się nowa nadzieja.

A jest nią prof. Edward Malec – wybitny polski kardiochirurg dziecięcy z Westfalische Wilhelms Universität w Münster.

W Polsce mogliśmy tylko czekać, aż stan Szymka się pogorszy. Wtedy zoperowano by go w trybie ratującym życie z otwarciem klatki piersiowej. Prof. Malec wszczepi mu Melody metodą implantacji – cieszy się pani Ewa.
Mama Szymona wie, jak jej dziecko strasznie cierpiało, ile razy leżało na sali pooperacyjnej,ak często pokazywało, że jest silniejsze, niż się mogło wydawać, ile razy budziło się z narkozy.
- Operacja w Niemczech to dla Szymka szansa, a ja zrobię wszystko, by mu jej nie odebrać i zmniejszyć cierpienie mojego dziecka – dodaje.
Prof. Malec obiecał pani Ewie, że podczas jednego zabiegu na sali hybrydowej najpierw zmniejszy Szymkowi tętnicę, potem wszczepi Melody, a następnie prawie natychmiast po operacji, chłopiec zostanie wybudzony. Nie będzie musiał, tak jak w Polsce leżeć 24 godzin po zabiegu bez ruchu – opowiada mama Szymka. To ważne, bo przy upośledzeniu i ADHD chłopca, byłoby to niemożliwe.

Zastawka Melody jest droga. Koszt operacji w Niemczech to minimum 44,5 tys. euro.
Pani Ewa musi je uzbierać jak najszybciej.

Pomóżmy Szymkowi

Pieniądze dla chłopca zbierane są za pomocą Skarbonki www.siepomaga.pl/pomocdlaszymka.

Na koncie Szymka jest już 64 tys. 715 złotych i 74 grosze. To 31, 21 proc. całej sumy.

Wzrosła, gdy do akcji włączyli się kierowcy 50. Rajdu Dolnośląskiego, m.in. Krzysztof Hołowczyc. Także załoga Creogram Rally Team, startująca w barwach Silesionu, ma nadzieję pomóc chłopcu.
- Bardzo spodobała nam się akcja zainicjowana przez organizatorów tego rajdu. Długo zastanawialiśmy się, jak możemy włączyć się do pomocy i zdecydowaliśmy się zorganizować aukcję ilustracji projektantów z Creogramu oraz koszulek z rajdowej kolekcji MSZZ. To pierwsza aukcja, którą organizujemy, ale liczymy na hojność naszych przyjaciół, znajomych, kibiców rajdowych – mówi Marta Wachowska z Creogramu.

Szczegóły aukcji znajdują się na oficjalnym fanpagu Creogram Rally Team na facebooku http://bit.ly/2dsQovX

Szymkowi można pomagać również, niezależnie od aukcji, wysyłając SMS na numer: 72365 treść: S4305 koszt 2,46 zł brutto (w tym VAT).

A dla miłośników samochodowych sportów ważna informacja: załoga Creogram Rally Team to zespół w składzie Dariusz Lamot i Patryk Olejniczak. Startują z numerem 22, zupełnie nowym Peugeotem 208 R2 w czarno-białych barwach SILESIONu.

 

Czytaj więcej