Czytasz: COP24: Lekarze alarmują, zmiana klimatu to największe zagrożenie dla naszego zdrowia

COP24: Lekarze alarmują, zmiana klimatu to największe zagrożenie dla naszego zdrowia

Zmiana klimatu stanowi największe zagrożenie dla zdrowia współcześnie żyjących ludzi – informują międzynarodowe organizacje i instytuty naukowe.

COP24: Zmiana klimatu to ogromne zagrożenie dla zdrowia współcześnie żyjących ludzi

Instytuty naukowe i międzynarodowe organizacje nie mają wątpliwości – zmiany klimatu to dla naszego zdrowia, ludzi współcześnie żyjących, największe zagrożenie.

Co składa się na te śmiertelnie niebezpieczne zagrożenia? Jak wymieniają specjaliści z organizacji HEAL Polska, zajmującej się wpływem czynników środowiskowych na zdrowie publiczne to m.in. fale upałów, susze, powodzie, borelioza. Członkowie organizacji podkreślają, że te procesy już teraz odczuwalne są nie tylko na świecie, ale i w Polsce, a co gorsza, zjawisk tych jest coraz więcej.

– Konsekwencji zdrowotnych zmiany klimatu jest tak wiele, że nie jesteśmy w stanie stworzyć zamkniętej listy ich wszystkich, a próba określenia wysokości zewnętrznych kosztów zdrowotnych zawsze zakończona będzie ich niedoszacowaniem. Jednocześnie już teraz wiemy, że podnoszenie się globalnej temperatury stawia nowe wyzwania przed lekarzami i całym sektorem zdrowia. Służba zdrowia z roku na rok odnotowywać będzie zwiększoną liczbę hospitalizacji oraz potrzebę częstszej pomocy medycznej. Wymaga to od niej konkretnych działań i odpowiedniej adaptacji do tego zjawiska. – tłumaczy Weronika Michalak z organizacji HEAL Polska.

W sobotę (8 grudnia) w Katowicach, debatowano nad tym jakie zagrożenia dla naszego zdrowia płyną ze zmian klimatu. W dyskusji wzięli udział m.in. eksperci zdrowia publicznego, lekarze, naukowcy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.

– Zmiany klimatyczne to dosłownie śmiertelne zagrożenie, którego nie możemy ignorować – mówił dr n. med. Tadeusz Jędrzejczyk z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jeden z prelegentów sobotniej konferencji. Skutki zmiany klimatu po prostu zabijają ludzi. Przedstawiciele sektora zdrowia powinni w końcu mówić otwarcie o tym problemie. – dodał dr n. med. Tadeusz Zielonka, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, także uczestniczący w wydarzeniu.

Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) realizacja założeń Porozumienia Paryskiego może ocalić ponad milion osób rocznie. Jednocześnie najbardziej prestiżowe czasopismo medyczne świata, the Lancet, w ubiegłym tygodniu opublikowało szereg rekomendacji dla ochrony zdrowia publicznego w kontekście walki z nasilającymi się zmianami klimatu na całym świecie.