Czytasz: COP24: Pakiet Katowicki przyjęty. Szczyt klimatyczny zakończony [Aktualizacja]

COP24: Pakiet Katowicki przyjęty. Szczyt klimatyczny zakończony [Aktualizacja]

Szczyt miał się skończyć w piątek. Dziś wielokrotnie przesuwano finałową sesję.

Ok. godz. 22:00 przyjęto dokument końcowy szczytu klimatycznego w Katowicach, tzw. Pakiet Katowicki. Propozycja dokumentu końcowego została opublikowana w sobotę wieczorem. Żadne z państw nie zgłosiło sprzeciwu wobec finalnej wersji dokumentu. Jej uzgodnienie przeciągnęło się o kilkanaście godzin.

Wcześniej pisaliśmy:

Pakiet katowicki ma zostać przyjęty podczas ostatniej sesji COP24. Ta miała się rozpocząć o godz. 10:00. Problem w tym, że wciąż nie ma ostatecznego porozumienia. Główna sala sesyjna świeci pustkami. Burzliwa dyskusja toczy się za zamkniętymi drzwiami. Ustalenie z Katowic mają być "mapą drogową" wdrażania Porozumienia paryskiego. Trzy lata temu w stolicy Francji światowi liderzy zobowiązali się, że przyspieszą działania na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie dwóch stopni Celsjusza powyżej średniej temperatur sprzed rewolucji przemysłowej.

Projekt dokumentu jest gotowy. Nieoficjalnie jednak jego przyjęcie ma blokować Turcja. jej przedstawiciele domagająca się usunięcia jej z grupy państw rozwiniętych. W grupie państw rozwijających miałaby łatwiejszy dostępu do pomocy finansowej.

Wcześniej porozumienie zablokowała Brazylia. Żądała dla siebie rozwiązań w międzynarodowym mechanizmie rynkowym handlu emisjami gazów cieplarnianych po 2020 r. Niemal pewne jest to, że w finalnym dokumencie ten artykuł się nie znajdzie. Został wykreślony z adnotacją, że strony nie doszły w tej sprawie do konsensusu. Rozwiązanie tej kwestii ma zostać znalezione w przyszłości.

Nie jest pewne czy do przyjęcia pakietu katowickiego dojdzie dziś w nocy czy dopiero w niedzielę. Kolejny szczyt klimatyczny ma odbyć się w Chile.

Czytaj więcej