Czytasz: Co z tym smogiem?
11:18
Marszałek Wojciech Saługa podejmuje rękawicę i deklaruje walkę ze smogiem ponad podziałami politycznymi.

Zapowiada uchwałę antysmogową. Zaprasza polityków wszystkich szczebli. Ale z wojewodą nie rozmawia. Jak zmienić rzeczywistość prawną sprzyjajacą wzajemnemu truciu się przez Polaków? Jakie służby uruchomić i kto powinien je kontrolować? Kamil Durczok w bezkompromisowej rozmowie o tym co zrobić, by nie powtórzyły się wydarzenia z ubiegłego tygodnia. 

- Panie Marszałku, Najwyższa Izba Kontroli mówi, że gdyby trzymać procedury antysmogowe, które w tej chwili obowiązują, to dojście do przyzwoitego poziomu w większości gmin zajmuje nam od stu do dwustu lat. Mam wrażenie, że to jest fatalna wiadomość. Jak politycy nie mają czegoś na horyzoncie najbliższych wyborów i kampanii wyborczej, to się za to nigdy nie wezmą

- Niestety jest to prawdą co mówi NIK, że w tym tempie nie uporamy się z problemem przez długie, długie lata. Trzeba przyspieszyć. Ale żeby można było przyspieszyć najpierw musimy dotrzeć do głów ludzkich. Musimy sami zrozumieć, że to, czym oddychamy jest efektem naszej działalności. Jak to zrozumiemy, to zaczniemy dopiero z tym walczyć.

Czytaj więcej