Czytasz: Co z pracą dla górników?
Twarda deklaracja ministra Tchórzewskiego w czasie dyskusji w Sejmie.

W Sejmie przegłosowano nowelizację ustawy pozwalającej na wykorzystanie metanu w likwidowanych zakładach górniczych bez konieczności uzyskania osobnej koncesji. Posłowie opozycji chcieli wprowadzenia czterech poprawek, ale pomimo ich odrzucenia ustawa została przyjęta niemal jednogłośnie. Brak kontrowersji wokół zasadności przyjęcia ustawy wypełniła dyskusja o likwidacji kopalń zapoczątkowana przez posła Krzysztofa Gadowskiego.

Praca dla górników jest i będzie

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski zapewnił, że w wyniku restrukturyzacji żaden górnik pracy nie straci.

- Chciałem zapewnić, że proces restrukturyzacji górnictwa przebiega normalnie. Mamy notyfikację Komisji Europejskiej jeśli chodzi o pomoc publiczną dla górnictwa.

Minister podkreślił, że notyfikacja obejmuje także pomoc udzieloną sektorowi przez poprzedni rząd. 

- Groziły nam zwroty poważnych sum zbliżonych do miliarda euro. To wszystko zostało notyfikowane. Systematycznie załatwiamy problemy, tak jak powinny być załatwiane.

Przypomniał o kwocie 8 miliardów złotych, którą rząd planuje przeznaczyć na - jak to ujął minister - rozwiązanie problemów społecznych. Na koniec zdecydowanie zapewnił o miejscach pracy dla wszystkich górników.

- Dzisiaj możemy z pełną odpowiedzialnością zaświadczyć, że w czasie restrukturyzacji nie grozi żadnemu górnikowi w Polsce zwolnienie z pracy. To jest podstawowa rzecz przed świętem górnika.

Minister energii podkreślił, że dyskusja o rentowności zakładów górniczych jest rozmową w całkiem innym zakresie. Ta ma zostać podjęta w czasie posiedzenia Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa. W planie obrad jest informacja ministra energii o przyszłości KWK "Krupiński" oraz KWK "Makoszowy".

Czytaj więcej