Czytasz: Co z naszymi rachunkami za wodę? Będą jednak wyższe! (AKTUALIZACJA)

Co z naszymi rachunkami za wodę? Będą jednak wyższe! (AKTUALIZACJA)

Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów informuje o drastycznych konsekwencjach Prawa Wodnego dla mieszkańców województwa.

Aktualizacja 20 lipca:

Sejm zajmie się poprawkami Senatu do Prawa wodnego

Sejm wprowadził do porządku obrad punkt,, w którym rozpatrzy sprawozdanie komisji o uchwale Senatu ws. ustawy Prawo wodne. Podczas posiedzenia konwentu seniorów zgłoszono sprzeciw do wprowadzania tego punktu do porządku obrad niższej izby parlamentu.

Za uzupełnieniem porządku obrad Sejmu o ten punkt głosowało 236 posłów, a 193 było przeciw. Żaden z posłów nie wstrzymał się od głosu.

Połączone komisje mają zaopiniować poprawki Senatu do Prawa wodnego na posiedzeniu, które rozpocząć się ma w południe.

Jedną z głównych poprawek jakie zaproponował Senat to usztywnienie taryfy na dostarczanie wody mieszkańcom na dwa lata.

Wcześniej pisaliśmy:

Grożą nam jednak podwyżki cen wody

"Premier Beata Szydło oraz przedstawiciele Ministerstwa Środowiska oświadczyli, że nie ma groźby niekontrolowanych wysokich podwyżek opłat za wodę i ścieki. Prawda może okazać się jednak inna, a konsekwencje dla mieszkańców województwa śląskiego bardzo drastyczne" - czytamy w środowym komunikacie Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Katowicach. 

47 gr. za metr sześcienny

Jeśli nowe Prawo Wodne zacznie funkcjonować jeszcze w tym roku, dla mieszkańców województwa śląskiego nowe regulacje oznaczają istotną podwyżkę. Cena hurtowa wody dostarczanej przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów podrożeje w 2018 roku - średnio o 20 proc. tj.  47 gr. za metr sześcienny.

Podstawową przyczyną tych podwyżek jest wzrost opłat za pobór wód powierzchniowych. Obecnie wynoszą one 707 tys. zł, a po wejściu nowego Prawa Wodnego 5 mln 966 tys. zł rocznie. Tym samym staje się to się główną pozycją kosztów spółki. Przekłada się to na wzrost hurtowej ceny wody sprzedawanej przez Spółkę do ok.2,74 zł/m3 netto.

 

Przedsiębiorstwo dołączyło się też do apelu marszałka województwa śląskiego Wojciecha Saługi do senatorów i polityków, aby nie zostało zniszczone rozwiązanie, dzięki któremu w kranach 3,5 mln mieszkańców woj. śląskiego ma czystą wodę. 


 - Nowe Prawo w obecnym kształcie nie uwzględnia bowiem specyficznego  i zarządzanego przez GPW systemu zaopatrzenia w wodę , które istnieje od ponad 100 lat i jest unikatowym rozwiązaniem w skali Europy. Dzięki niemu 3,5 mln mieszkańców aglomeracji śląskiej ma codziennie zagwarantowane bezpieczeństwo dostaw wody niezależnie od warunków klimatycznych - informuje GPW. 

 

System zaopatrzenia największych aglomeracji w regionie uchronił mieszkańców przed  skutkami suszy i powodzi. Teraz jednak koszty zaopatrywania wspólnego w wodę przez GPW wliczone zostaną  
do rachunków najpierw w rozliczeniach hurtowych , a potem indywidualnych. Efektem tego będą opłaty za pobór wody, które w naszym województwie będą wyższe nawet o 266 % niż w innych częściach kraju.

Źródło: Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów

Czytaj więcej