Silesion.PL

serwis informacyjny

Co wyróżnia nowoczesny kocioł parowy? Oto co warto wiedzieć!

Głównym zadaniem przemysłowych kotłów parowych jest wytwarzanie energii cieplnej i za jej pomocą podgrzanie wody oraz wytworzenie pary. Każdy projekt kotła powinien uwzględniać kryteria zużycia pary oraz jej konkretnego zastosowania, np. w przemyśle spożywczym, energetycznym czy produkcyjnym. Nowoczesne urządzenia przetwarzające wodę nadają się do zastosowania w wielu sektorach gospodarki a wiele gotowych rozwiązań nadaje się do elastycznego zastosowania w każdym pomieszczeniu. Czym charakteryzuje się nowoczesny kocioł parowy? Podpowiadamy!

Wykorzystanie nowoczesnych kotłów parowych

Nowoczesne kotły parowe przemysłowe to obecnie bardzo sprawne i ekologiczne maszyny cieplne. Wydajność wytwarzania pary wodnej waha się od 175 do 55.000 kg/h. Może być wykorzystana w wielu dziedzinach.

Przykładem może być tutaj przemysł chemiczny, gdzie kotły parowe są powszechnie stosowane do ogrzewania reaktorów chemicznych i innych procesów. W przypadku przemysłu papierniczego są wykorzystywane do podgrzewania wody.

Zastosowanie kotłów parowych w energetyce przemysłowej ma szczególne znacznie. Produkowana para pod odpowiednim ciśnieniem służy do szybkiego, wydajnego i sprawnego napędzania turbin, w których zamontowana przetwornica wytwarza energię elektryczną.

W porozumieniu z producentem kotła parowego należy ustalić optymalne ciśnienie obliczeniowe oraz wydajność maszyny, w tym rodzaj regulacji palnika. Nie bez znaczenia jest również zastosowanie w nowoczesnych kotłach zintegrowanych systemów automatyki i regulacji. Dzięki inteligentnemu sterowaniu praca z urządzeniem jest wygodna, bezawaryjna i w pełni automatyczna.

Budowa i sposób działania kotłów parowych

Kotły parowe służą przede wszystkim do przekształcania wody w parę za pomocą energii cieplnej, którą można uzyskać ze spalania różnego rodzaju paliw stałych, ciekłych oraz gazowych. Ostatnio wielu producentów stawia na proekologiczne podejście do produkcji i 100-procecentowy uzysk energetyczny z wykorzystaniem wodoru.

Niezależnie od sposobu uzyskiwania energii cieplnej sposób działania jest podobny, zwłaszcza w przypadku kotłów parowych. Budowa tych maszyn cieplnych to najczęściej żeliwny lub stalowny korpus, w którym znajduje się woda przetwarzana w parę. Płomienica to cylindryczna część kotła wykonana ze stali lub żeliwa, gdzie spalane jest paliwo. Płomieniówki to z kolei zespół rurek o mniejszej średnicy, wykonane najczęściej ze stali lub miedzi, gdzie transportowane są gorące gazy ogrzewające wodę.

Dość powszechnie stosowane są kotły parowe wysokociśnieniowe, które najczęściej składają się z podstawowego kotła parowego, zbiorników na wodę, oraz zestawu pomp i czujników. Dodatkowo możliwość regulacji prędkości przepływu wody, ciśnienia oraz temperatury oferują kotły parowe BOSCH.

Firma oferuje innowacyjne rozwiązania, takie jak na przykład kotły Universal CSB, U-MB, UL-S oraz ZFR. Mają one możliwość automatycznego nadzorowania całego procesu spalania i uzyskiwania pary wodnej. Są to wydajne maszyny, które mogą być stosowane z różnymi paliwami oraz ich mieszankami. Są również łatwe w obsłudze i posiadają sprawność energetyczną dochodzącą do prawie 96%.

Wydajność energetyczna kotłów parowych

Inwestycja w kotły parowe jest uzasadniona, jeżeli te urządzenia są wydajne energetycznie. W przypadku wspomnianego producenta inwestycja w zakup nowoczesnego kotła parowego przemysłowego zwraca się po około 3 latach. Wskaźnik wzrostu inwestycji ROI (return of investment) jednoznacznie wskazuje, że kolejne lata eksploatacji to już czysty zysk.

Warto wspomnieć o koniecznych przeglądach i konserwacjach kotłów parowych. Urządzenia te będą służyły przez długie lata w zakresie sprawności, wydajności oraz ekologii działania. Ważne są tutaj kluczowe cechy, które należy szczegółowo omówić z profesjonalnym producentem, jak na przykład uzyskiwania minimalnego i średniego ciśnienia, nadciśnienia roboczego oraz ciśnienia otwarcia zaworu bezpieczeństwa. Tylko w ten sposób obsługa nowoczesnych kotłów parowych będzie praktycznie bezawaryjna i łatwa.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024