Czytasz: Katowiccy radni zaskarżą decyzję wojewody w sprawie placu Szewczyka [LIVE]

Katowiccy radni zaskarżą decyzję wojewody w sprawie placu Szewczyka [LIVE]

W trakcie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Katowice rozmawiano o zmianie nazwy placu Wilhelma Szewczyka na Marii i Lecha Kaczyńskich.

AKTUALIZACJA 15:05:

Uchwała przeszła większością głosów.

Katowiccy radni zaskarżą decyzję wojewody. Rada Miejska Katowic zdecydowała o skierowaniu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach skargi na zmianę nazwy placu w centrum miasta, noszącego imię pisarza Wilhelma Szewczyka, na pl. Marii i Lecha Kaczyńskich.

Zarządzenie zastępcze w tej sprawie podjął 13 grudnia na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Aktualizacja 15:00:

Radni 15 głosami przeciw odmówili możliwości zabrania głosu przez Jarosława Makowskiego i Marcina Musiała. W imieniu Jarosława Makowskiego (PO) oświadczenie odczytuje radny RAŚ, Marek Nowara:

Stoję tu, w sali Rady Miasta Katowice, w imieniu tych wszystkich kilkuset katowiczan, którzy byli na Placu Szewczyka 16 grudnia. Przemawiam, w imieniu tych prawie 6 tys., którzy złożyli swój podpis pod petycją, broniącą naszego prawa, mieszkańców Katowic, do samostanowienia.

Ale stoję tu dziś rownież jako jeden z Was: jako dumny mieszkaniec Katowic. I jako jeden z Was chce powiedzieć, że nie mogę - nie możemy - zgodzić się na to, by to ktoś inny niż mieszkańcy Katowic, urządzał nam nasze miasto. Meblował nam ten nasz wspólny dom, jakim są Katowice. Nikt, kto ma dumę i honor na coś takiego sobie nie pozwoli.

Dlatego apeluję, ba, proszę Państwa Radnych, abyście za chwilę jasno pokazali, że jesteście katowickimi patriotami. Abyście w zgodzie ze swoim sumieniem i w zgodzie z tym, co nakazuje przyzwoitość podnieśli rękę za przyjęciem uchwały skarżącej decyzję wojewody śląskiego.

Poeta mówi: „Uczyniwszy na wieki wybór w każdej chwili wybierać muszę”. Dziś stoicie przed następującym wyborem: albo pokażecie, że Katowice są miastem dumnym, gdzie o jego losie decydują wolni mieszkańcy, albo pokażecie, że o tym, jak mają wyglądać Katowice, wciąż decyduje Warszawa i rząd centralny. 

Drodzy Radni! Nie lękajcie się! Pokażcie nie tylko sobie, nie tylko katowiczanom, ale także całej Polsce, że tu, na Śląsku, sami potrafimy się samo(rządzić). I żadnych instrukcji z Warszawy nie tylko, że nie potrzebujemy, ale stanowczo je odrzucamy! 

Nie jest to wybór, szczególnie w obecnej sytuacji politycznej, ani prosty, ani łatwy. Ale jest to wybór jedyny - głosowanie oczywiście za uchwałą - który sprawia, że bez wyrzutów sumienia będziecie mogli patrzeć w lustro. 

Jeśli zaś odrzucicie Państwo uchwałę skarżącą decyzję wojewody nie popełnicie oczywiście zbrodni. Popełnicie jednak błąd, który nie pozwoli Wam na spokojny sen. Także dlatego, że - mam nadzieję - o tym historycznym głosowaniu pamiętać będą mieszkańcy Katowic! 

I kończąc, chcę zakrzyknąć słowami, które zostawił nam w spadku Wilhelm Szewczyk: „Wiwat Katowice!”  

aktualizacja 14:59:

- Akty prawa miejscowego powinny być konsultowane. Tych konsultacji zabrakło - mówi Magdalena Wieczorek.

- Nie jesteśmy tutaj, żeby debatować nad życiorysem Wilhelma Szewczyka czy pary prezydenckiej. Jesteśmy przeciwni sposobowi nadania nazwy przez wojewodę śląskiego - tłumaczy Marek Nowara, RAŚ

- Staliśmy się mimowolnie uczestnikami sporu partyjnego, czemu zdecydowanie chciałbym zaprotestować. Dla forum samorządowego najważniejsza jest opinia mieszkańców. Ubolewamy, że tych konsultacji zabrakło - mówi Maciek Biskupski, Forum Samorządowe i Marcin Krupa 

akutalizacja 14:47:

- Wniosek o zmianę nazwy z placu Marii i Lecha Kaczyńskich wpisuje się na długą listę działań dyskredytujących Lecha Kaczyńskiego, wpisuje się na długą listę nienawiści, która doprowadziła do katastrofy smoleńskiej - mówi radny PiS Michał Luty.

Aktualizacja 14:45:

Radny PiS Piotr Pietrasz powołuje się na głosowanie w Sejmie nad przyjęciem tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Zarzuca, że za rozwiązaniami, które doprowadziły do zarządzenia zastępczego wojewody głosowali m.in. katowiccy posłowie PO i Nowoczesnej.

Zarzuca przedstawicielom PO, RAŚ, Nowoczesnej i stowarzyszenia BoMiasto, że zebrali 5,5 tys. głosów przez internet a jedynie 200 na papierze w czasie protestu.

Aktualizacja 14:40:

- Ratujemy honor miasta Katowice. Mam nadzieję, że uchwałę tą poprze Forum Samorządowe i Marcin Krupa - mówi Witold Witkowicz.

Prezydent Marcin Krupa jest nieobecny w czasie dzisiejszej sesji. W jego imieniu występuje wiceprezydent Bogumił Sobula.

Uwagi prezydenta Marcina Krupy ograniczyły się wyłącznie do formalnych zapisów brzmienia uchwały.

- Kompetencje w tym zakresie nie przysługują prezydentowi a radzie. Nie ulega wątpliwości, że prezydent Lech Kaczyński był wybrany w demokratycznych wyborach, zginął w tragicznych okolicznościach i jest postacią historyczną. Zakres jego zasług powinny być przedmiotem dyskusji pełnej szacunku dla pary prezydenckiej - mówi prezydent Bogumił Sobula.

Wcześniej pisaliśmy:

Nadzwyczajna sesja rady miasta w sprawie zmiany nazwy placu Szewczyka na Marii i Lecha Kaczyńskich odbędzie się dziś o godz. 14 w Urzędzie Miasta w Katowicach.

O sesję wnioskowali radni klubów Platformy Obywatelskiej i Ruchu Autonomii Śląska, którzy nie zgadzają się na zmianę dokonaną przez wojewodę zgodnie z wymogami ustawy dekomunizacyjnej. Mają głosować nad tym, czy złożyć skargę na decyzję wojewody.

 

Katowiccy radni Magdalena Wieczorek (PO) i Marek Nowara (RAŚ) zapowiadali, że będę chcieli decyzję wojewody zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Liczą, że ten pomysł poprą podczas sesji radni z „Forum Samorządowego”, formacji Marcina Krupy.

Wczoraj radni w imieniu niespełna sześciu tysięcy mieszkańców Katowic złożyli w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim petycję w sprawie pozostawienia dotychczasowej nazwy placu Wilhelma Szewczyka. Dokładnie 5536 mieszkańców Katowic podpisało petycję przeciwko zmianie nazwy placu w sercu miasta. Członkowie regionalnych struktur Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, Ruchu Autonomii Śląska oraz stowarzyszenia BoMiasto złożyli ją w środę w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Czy wojewoda posłucha katowiczan?

petycja w obronie placu Szewczyka

Czytaj więcej