Czytasz: Co robić w Beskidach? Gmina Brenna podpowiada!

Co robić w Beskidach? Gmina Brenna podpowiada!

Aktywnie, rowerowo, pieszo, ale też twórczo i odkrywczo. Gmina Brenna zaprasza do rodzinnego spędzenia czasu w sercu Beskidu Śląskiego.

 

- Nie wiemy co to nuda. Zachęcamy naszych gości, dużych i małych, do poznania tradycji naszych przodków. W dobie komputerów, smartfonów warto zobaczyć jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu wyglądała codzienność. W naszej gminie znajdują się ciekawe miejsca, wpisane w rejestr zagród edukacyjnych województwa śląskiego, warto je odwiedzić – mówi Jerzy Pilch, wójt Gminy Brenna.

W Koziej Zagrodzie poznamy życie pasterzy sprzed lat, gdy żyło się w zgodzie z naturą. Na miejscu znajduje się tradycyjna chata, w której można spróbować lokalnych potraw, a także jest okazja do zakupu regionalnych produktów. Odbywają się tu warsztaty między innymi: klagania sera, wyrobu zielników, plecionkarskie i wiele innych. Niewątpliwie atrakcją tego miejsca są zwierzęta: kozy i owce, które można pogłaskać i nakarmić.

W Górkach Małych znajduje się Chlebowa Chata, gdzie można przeżyć niezapomnianą podróż w czasie. Gospodarze pokazują życie sprzed czasów techniki, gdy narzędzia były proste, a w domu i gospodarstwie najważniejszy był człowiek i zwierzęta. Tu każdy możne upiec swojego podpłomyka. Gospodarze przy tym snują niezwykłe opowieści o miodzie i pszczołach. Jest też okazja skosztowania tradycyjnych, regionalnych wypieków. Warto odwiedzić to miejsce!

Polecamy także odwiedzić Gospodarstwo Agroturystyczne „U Gazdy”. To zlokalizowane wysoko w górach na breńskiej Malince miejsce, gdzie natura dotyka codzienności, wolno spacerujące zwierzęta domowe są na wyciągnięcie ręki, a prawdziwe domowe jedzenie zaspokoi podniebienia najbardziej wymagających. 

Aktywnie spędzając czas

Rodziny z dziećmi chętnie odwiedzają Park Turystyki, gdzie znajduje się plac zabaw, siłownia, strefa sportu z mini golfem, kręglami, siłownią. Jest tu także amfiteatr, w którym niemal przez całe wakacje odbywają się spektakle dla dzieci i organizowane są imprezy. 

Z kolei przy Szkole Podstawowej nr 2 w Brennej znajduje się plac zabaw, na którym funkcjonuje huśtawka typu gniazdo, a także statek piracki pozwalający nie tylko rozwijać umiejętności ruchowe najmłodszych, ale także stwarza wiele możliwości ciekawej zabawy. 

Zarówno uroki gminy Brenna, jak i sąsiednich miejscowości można podziwiać przemieszczając się na rowerze. Główna ścieżka rowerowa prowadzi wałem rzeki, ale możliwości jest znacznie więcej, zarówno bliższych i dalszych wycieczek.

Pamiętając o pisarce

W Górkach Wielkich znajduje się Dwór Kossaków – Centrum Kultury i Sztuki. To tu przez większą część swojego życia mieszkała popularna pisarka Zofia Kossak-Szatkowska.

- Miejsce to przepełnione jest wspomnieniami o pisarce, ale odpowiadając na potrzeby najmłodszego pokolenia turystów, zaskakuje nowoczesnymi, multimedialnymi rozwiązaniami. W pięknej scenerii odbywają się warsztaty i koncerty dla dzieci i dorosłych. Warto także wspomnieć postać Kacperka – bohatera jednej z książek Zofii Kossak. Mowa o „Przygodach Kacperka – góreckiego skrzata” - wyjaśnia wójt Pilch.

W świecie bajek

Z myślą o dzieciach powstał także Ogród Bajek przy Chacie Grabowej. To przestrzeń, w której rzeczywistość przenika się z krainą baśni i legend. Ogród został podzielony na cztery żywioły: ognia, powietrza, wody i ziemi. - Do tego miejsca prowadzi Bajkowy Szlak Utopca – trasa spacerowa, która rozpoczyna się w Brennej Centrum, biegnie doliną Hołcyny, przez górę Grabową, a kończy się w Leśnicy. Szlak jest łatwy do przejścia nawet dla rodziców przemieszczających się z dziećmi w wózkach. Podczas spaceru warto zapoznać się z treścią tablic prezentujących opowieści o Utopcu, gaździe Brennicy. Postać ta jest równocześnie maskotką naszej gminy. 

Z wizytą u nietoperzy

- Prawdziwą perełką naszej gminy jest obserwatorium nietoperzy. Wizyta w nim to niezwykła okazja podpatrzenia, a także - z pomocą specjalnego systemu - usłyszenia tych latających ssaków. Poddasze budynku szkoły zamieszkują dwa gatunki nietoperzy podlegające ochronie ścisłej: podkowiec mały oraz nocek duży. W celu ochrony siedliska rozrodczego tych zwierząt na strychu szkoły w Brennej powstało obserwatorium – wyjaśnia wójt. I zapewnia: - Warto poznać te i wiele innych atrakcji naszej gminy. Zapraszamy najmłodszych i ich opiekunów do Brennej.