Czytasz: Co papież otrzyma od luteran ze Szczyrku?

Co papież otrzyma od luteran ze Szczyrku?

Specjalny prezent dla papieża Franciszka z okazji 500-lecia Reformacji. Podarują mu go luteranie ze Szczyrku.

Papież Franciszek otrzyma medal wybity z okazji 500-lecia Reformacji, którymi luteranie ze Szczyrku honorują wybitne postacie życia społecznego i politycznego, kierujące się w życiu Ewangelią – powiedział ks. Jan Byrt ze Szczyrku

- W poniedziałek wysłaliśmy pocztą do papieża Franciszka specjalny medal upamiętniający 500 lat Reformacji. Nasza parafia w Szczyrku ofiarowuje go m.in. osobom, które przyczyniają się do dialogu pomiędzy Kościołami ewangelickim i katolickim. W tym gronie nie może zabraknąć papieża, który 31 października ub.r. uczestniczył w obchodach Święta Reformacji w katedrze w Lund – powiedział ks. Jan Byrt ze Szczyrku.

Medale w kształcie Róży Lutra szczyrkowscy luteranie ofiarowali już m.in. byłemu premierowi i byłemu przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego Jerzemu Buzkowi, a także skoczkom narciarskim Piotrowi Żyle i Maciejowi Kotowi.

Medal zaprojektowali parafianie ze Szczyrku. Na awersie znajduje się złota Róża Lutra, godło Reformacji i symbol Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Na rewersie wygrawerowane zostały cztery fundamenty Reformacji: "Tylko Jezus. Tylko wiara. Tylko Pismo Święte. Tylko łaska". Medal został wykonany z mosiądzu.

Ks. Jan Byrt znany jest z niekonwencjonalnych pomysłów promujących wiarę i sport. Na stokach rozdawał narciarzom Biblię. Zimą rozdaje dzieciom sprzęt narciarski, a latem rowery. Obok kościoła w Szczyrku tworzy ogród, w którym drzewa sadzą politycy, samorządowcy i sportowcy.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy ok. 70 tys. wiernych. Najliczniejsza grupa luteran mieszka na Śląsku Cieszyńskim, gdzie trendy reformacyjne dotarły wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra. Diecezja cieszyńska zrzesza ok. 38 tys. wiernych.

Czytaj więcej