Czytasz: Co można jeść w Wielki Piątek?

Co można jeść w Wielki Piątek?

Kogo obowiązuje post ścisły? Czego powinniśmy sobie odmówić? I po co to robimy?

W Wielki Piątek, dzień śmierci Chrystusa, obowiązuje post ścisły. To dzień pokuty, a post, czyli powstrzymanie się od niektórych posiłków, ma lepiej przygotować chrześcijan do Świąt Wielkiej Nocy. Unikamy zabaw i imprez, a także głośnego słuchania muzyki. To dzień ascezy i umartwień.

Wszystko po to, by lepiej i dokładniej rozważać mękę i śmierć Jezusa. Ograniczenia co do posiłków mają być do tego narzędziem. Nakazy i zakazy reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego.

Co to jest post ścisły?

Od Środy Popielcowej do Wielkiej Soboty włącznie przeżywamy Wielki Post. Trwa on 40 dni. Wielu katolików robi sobie postanowienia na ten czas i rezygnuje ze słodyczy, alkoholu czy potraw mięsnych. Natomiast Prawo Kanoniczne reguluje poszczenie w dwa konkretne dni. Chodzi o Środę Popielcową i Wielki Piątek. Mówimy o poście ścisłym i ma on dwa wymiary.

Nie wolno jeść mięsa i pokarmów mięsnych, a więc jest to post jakościowy. Tym zakazem objęci są katolicy od 14. roku życia. Jest też post ilościowy, a to oznacza, że wolno zjeść trzy posiłki na dzień, z czego jeden do syta, a dwa lekkie. Ten nakaz dotyczy katolików między 18 a 60. rokiem życia. Post ilościowy obowiązuje dwa dni w roku – w Wielki Piątek i w Środę Popielcową. Natomiast, powstrzymanie od pokarmów mięsnych w każdy piątek roku dotyczy wszystkich katolików, którzy ukończyli 14 lat. Dyspensę można dostać, jeśli w piątek wypadną uroczystości liturgiczne.

Istnieje jeszcze post przygotowawczy. Obowiązuje na godzinę przed przyjęciem Komunii Świętej. Wywodzi się z czasów starożytnych, gdy Komunia była pierwszym przyjmowanym w ciągu dnia pokarmem.

Co można jeść w Wielki Piątek?

Tego dnia odmawiamy sobie produktów mięsnych, także bulionów gotowanych na wywarze z mięsa. Posiłki powinny być skromne, bez smakołyków i dogadzania. Powstrzymujemy się od jedzenia słodyczy i picia alkoholu. Na śniadanie jemy chleb z masłem, może być też nabiał i mleko. Na obiad przyrządzamy często dania rybne. Dozwolone są też jajka.

W Wielki Piątek katolicy uczestniczą w Drodze Krzyżowej i uroczystości drugiego dnia Triduum Paschalnego.

Po tej uroczystości, w większości kościołów trwa czuwanie przy Grobie Chrystusa, które trwa do rana. W wielu miejscach organizowane są Noce Konfesjonałów, w czasie których można przystąpić do spowiedzi przedświątecznej.

Kartki wielkanocne JPG - zobacz kartki na Wielkanoc 2017 w formacie jpg:

 

Kartki wielkanocne PDF - zobacz kartki na Wielkanoc 2017 w formacie pdf:

Czytaj więcej