Czytasz: Co można jeść w Wielki Piątek?

Co można jeść w Wielki Piątek?

Kogo obowiązuje post ścisły? Czego powinniśmy sobie odmówić? I po co to robimy?

W Wielki Piątek, dzień śmierci Chrystusa, obowiązuje post ścisły. To dzień pokuty, a post, czyli powstrzymanie się od niektórych posiłków, ma lepiej przygotować chrześcijan do Świąt Wielkiej Nocy. Unikamy zabaw i imprez, a także głośnego słuchania muzyki. To dzień ascezy i umartwień.

Wszystko po to, by lepiej i dokładniej rozważać mękę i śmierć Jezusa. Ograniczenia co do posiłków mają być do tego narzędziem. Nakazy i zakazy reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego.

Co to jest post ścisły?

Wielki Post trwa od Środy Popielcowej do Wielkiej Soboty. Wielu katolików robi sobie postanowienia na ten czas i przez trwający 40 dni Wielki Post rezygnuje ze słodyczy, alkoholu czy potraw mięsnych. Natomiast Prawo Kanoniczne reguluje poszczenie w dwa konkretne dni. Chodzi o Środę Popielcową i Wielki Piątek. Mówimy o poście ścisłym i ma on dwa wymiary.

Nie wolno jeść mięsa i pokarmów mięsnych, a więc jest to post jakościowy. Tym zakazem objęci są katolicy od 14. roku życia. Jest też post ilościowy, a to oznacza, że wolno zjeść trzy posiłki na dzień, z czego jeden do syta, a dwa lekkie. Ten nakaz dotyczy katolików między 18 a 60. rokiem życia. Post ilościowy obowiązuje dwa dni w roku – w Wielki Piątek i w Środę Popielcową. Natomiast, powstrzymanie od pokarmów mięsnych w każdy piątek roku dotyczy wszystkich katolików, którzy ukończyli 14 lat. Dyspensę można dostać, jeśli w piątek wypadną uroczystości liturgiczne.

Istnieje jeszcze post przygotowawczy. Obowiązuje na godzinę przed przyjęciem Komunii Świętej. Wywodzi się z czasów starożytnych, gdy Komunia była pierwszym przyjmowanym w ciągu dnia pokarmem.

Co można jeść w Wielki Piątek?

Tego dnia odmawiamy sobie produktów mięsnych, także bulionów gotowanych na wywarze z mięsa. Posiłki powinny być skromne, bez smakołyków i dogadzania. Powstrzymujemy się od jedzenia słodyczy i picia alkoholu. Na śniadanie jemy chleb z masłem, może być też nabiał i mleko. Na obiad przyrządzamy często dania rybne. Dozwolone są też jajka.

W Wielki Piątek katolicy uczestniczą w Drodze Krzyżowej i uroczystości drugiego dnia Triduum Paschalnego.

Po tej uroczystości, w większości kościołów trwa czuwanie przy Grobie Chrystusa, które trwa do rana. W wielu miejscach organizowane są Noce Konfesjonałów, w czasie których można przystąpić do spowiedzi przedświątecznej.

Kartki wielkanocne JPG - zobacz kartki na Wielkanoc 2017 w formacie jpg:

 

Kartki wielkanocne PDF - zobacz kartki na Wielkanoc 2017 w formacie pdf:

Czytaj więcej