Czytasz: Co działo się w Willi Łucja 55 lat temu?

Co działo się w Willi Łucja 55 lat temu?

Zapisała się wówczas pierwsza karta w historii miasta Jastrzębie-Zdrój.

Nieduży budynek z drobnymi kolumnami i pobieloną elewacją. Z ukwieconym pelargoniami balkonem i drewnianym wejściem ze złotą klamką. To jastrzębska Willa Łucja. Niepozorna, choć tak ważna dla historii Jastrzębia-Zdroju.

Dlaczego? - To tutaj 55 lat temu - 30 czerwca 1963 roku - podpisano dokument nadający osiedlu Jastrzębie-Zdrój status miasta - podkreślała w czwartek, podczas uroczystych obchodów upamiętniających ten moment Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju.

W dawnym Domu Zdrojowym

Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie, uroczystą mszą świętą w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Następnie reprezentacja miasta złożyła kwiaty pod tablicą zamontowaną na Willi Łucja, przypominającą moment nadania miastu praw miejskich.

Główna część obchodów odbyła się natomiast w pobliskim zielonym parku i dawnym Domu Zdrojowym. To tu, na okoliczność świętowania, przeniosła się jastrzębska rada miasta.

Na solance, na górnictwie

Było wprowadzenie pocztu sztandarowego, był hymn. I wiele wspomnień o początkach Jastrzębia-Zdroju. - Jesteśmy młodym miastem, ale informacje o osadnictwie na naszych ziemiach pochodzą z zapisów biskupich z XVIII wieku – podkreślano podczas specjalnej sesji rady miasta.

Radni przypominali, że miasto rozkwitło dzięki odkryciu solanki w 1859 roku oraz górnictwu. - Jesteśmy kolejnym pokoleniem, które stąpa po śladach Witczaka. Tym, które wącha ten sam zapach XIX-wiecznej lipy. Jesteśmy potomkami tych, którzy walczyli o wolność – podkreślała podczas uroczystości Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju.

 

Czytaj więcej