Czytasz: Co dalej z karczmą Bida?
Kilkanaście godzin trwała akcja gaśnicza w Bolesławiu pod Olkuszem. Płomienie zniszczyły większą połać dachu góralskiej karczmy Bida. - Co teraz? - pytają wierni klienci.

Było groźnie. Gęsty dym przez kilka godzin niepokoił kierowców przejeżdżających Drogą Krajową nr 94, przy której stoi Bida. Niektórzy się nawet zatrzymywali. W końcu słynne schabowe, wielkie jak talerz, jadł tu nie jeden. Teraz, przez jakichś czas nie będzie to możliwe. Choć, jak przyznają właściciele karczmy: - Robimy co możemy, by uruchomić kuchnię jak najszybciej -. Telefony z pytaniami od klientów, wciąż się urywają.

Gasili do rana. "Wciąż tliła się podbitka"

Do pożaru doszło w ostatni wtorek czerwca ok. godz. 15. Zapaliło się poszycie dachowe drewnianej karczmy. W środku przebywały 24 osoby. - Nikomu nic się nie stało, wszyscy zostali ewakuowani – mówi Tomasz Mucha, młodszy brygadier z olkuskiej straży pożarnej. Akcja gaśnicza trwała jednak niemal przez całą noc. W trudno dostępnym miejscu, wciąż tliła się podbitka. Na miejscu pracowało ponad 20 zastępów straży pożarnej, w tym strażacy z Krakowa.

trwa suszenie. policja zna przyczynę

W karczmie we czwartek wciąż trwało wielkie suszenie. Elementy góralskiego wnętrza: rzeźbione krzesła, część drewnianych stołów i szafek stoi teraz na zewnątrz. Właściciele początkowo obawiali się, że woda zrobiła więcej szkód niż sam pożar. - Okazało się jednak, że nie jest tak źle – przyznaje ochroniarz obiektu. Dodaje, że od kilku dni prace w środku trwają od wczesnego ranka aż do późnego wieczoru. Dach zabezpieczono niebieską płachtą. - Komendant wstępnie oszacował straty na 400 tys zł – mówi brygadier Mucha. Katarzyna Matras, rzeczniczka prasowa olkuskiej policji dodaje zaś, że biegli wykluczyli udział osób trzecich w pożarze. - Najprawdopodobniej doszło do zwarcia instalacji elektrycznej – mówi aspirantka.

Kiedy na kwaśnicę? Karczma zaskakuje

- Co dalej z Bidą? Kiedy znów będzie można coś tu zjeść? - pytają na profilu Facebook’owym klienci. I choć będąc na miejscu trudno w to uwierzyć, karcza zapowiada: - Już...za kilka dni -. Menadżerka Bidy szczegółów nie chce jeszcze zdradzać. - Proszę dać nam kilka dni na ogarnięcie wszystkiego – mówi.

Czytaj więcej