Czytasz: Ciemniejsza strona Greya. Premiera w walentynki

Ciemniejsza strona Greya. Premiera w walentynki

Do Polski opowieści o sadomasochistycznym kochanku, sprowadziła Sonia Draga z Katowic. Zdecydowała o tym o czwartej nad ranem

Wysoki, szczupły, umięśniony i barczysty, z ciemnymi włosami w odcieniu miedzi, no i te szare oczy. 27 lat, wspaniały wiek. Ogładę dał mu Harvard i… przyjaciółka matki Elena Lincoln, która wprowadziła go w arkana seksu. Kto taki? Naturalnie Christian Trevelyan Grey, przystojniak rodem z Detroit, który za sprawą sagi „Pięćdziesiąt twarzy Greya” autorstwa brytyjskiej pisarki E.L. James, zawładnął wyobraźnią kobiet na całym świecie.

W walentynki powróci na filmowym ekranie w drugiej części powieści „Ciemniejsza strona Greya”. Jamie Dornan w roli Greya i Dakota Johnson jako Anastasia Steel znów rozpalą namiętności i wyobraźnię. 

Do Polski opowieści o Greyu, sadomasochistycznym kochanku, sprowadziła Sonia Draga, właścicielka wydawnictwa z Katowic, która pewnej nocy o czwartej nad ranem powiedziała, kończąc czytać I tom: Tak, wydam tę książkę.

-  Jako prezes wydawnictwa dostaję dziennie niezliczone ilości mejli z propozycjami wydawniczymi. Nie wszystkie od razu czytam. Tak było m.in. z powieścią Eriki Leonard (takie jest prawdziwe nazwisko autorki). Przyznam się, odłożyłam tego mejla na bok, także dlatego, że wydawanie powieści erotycznych nie było moim celem. Ale potem napisała do mnie moja skautka brytyjska, osoba, która w Londynie pilnuje, bym nie przepuściła żadnej dobrej okazji, i wręcz zmusiła mnie, bym sięgnęła po tę historię, która w wersji elektronicznej w USA odniosła sukces. Siadłam i przez weekend przeczytałam Greya. W poniedziałek przyszłam do pracy pewna, że chcę to wydać. I wtedy czekała na mnie nieprzyjemna niespodzianka. Agentka poszła na urlop i musiałam czekać cały tydzień na jej powrót - opowiada Silesionowi Sonia Draga.

W tym czasie w innych państwach wydawnictwa już zaczynały się bić o "Pięćdziesiąt twarzy Greya"

- Bałam się, że przez te kilka dni książka stanie się na tyle popularna, że będę musiała zaoferować większe pieniądze. Ostatecznie i tak musiałam podnieść stawkę, ale udało się - opowiada Sonia Draga.

To była dobra decyzja, bo w 2012 r. powieść erotyczna E.L.James "Pięćdzisiąt twarzy Greya" stała się najlepiej sprzedającą się książką nie tylko w Polsce, ale i na świecie, a dla Wydawnictwa Sonia Draga, kurą znoszącą złote jaja.

- Miałam szczęście - przyznaje Sonia Draga.

Studentka literatury poznaje przystojnego miliardera, z którym zaczyna ją łączyć nietypowa więź. To pokrótce treść tej książki. Miałki styl, tanie chwyty spod znaku literatury dla kucharek, podkręconej pikantnymi gadżetami a jednak hit.

- Skąd taki sukces trylogii o Greyu? Może stąd, że książki E. L. James nie są  typowymi powieściami erotycznymi. Mają za to to nieuchwytne coś. I to coś przyciągnęło kobiety na całym świecie - twierdzi Sonia Draga, która uważa, że przy Greyu mamy na chwilę zapomnieć o całym świecie i odprężyć się.

- Autorka napisała tę książkę dla młodych dziewczyn, które wcześniej fascynowały się sagą „Zmierzch”. O zakochanych wampirach. Przybyło im trochę lat, potrzebowały nieco mocniejszych wrażeń. Tak naprawdę "Pięćdziesiąt twarzy Greya" to opowieść o Kopciuszku i księciu na białym koniu, tyle że zamiast konia są współczesne gadżety - wyjaśnia Sonia Draga.

 „Ciemniejsza strona Greya" to druga część trylogii. PREMIERA 14 LUTEGO, w walentynki 

Przy takich emocjach, jakie widzieliśmy w części pierwszej, rozstanie musiało nastąpić. Przy takiej namiętności, jakiej byliśmy świadkami, mogło być tylko chwilowe. Skomplikowany miłosny związek Christiana i Any teraz przejdzie w kolejną fazę. On proponuje, że zrezygnują z układu dominujący-poddana, ona uczy się życia w luksusie i miłości. On próbuje zrezygnować z manii kontrolowania, ona stara się mu w tym pomóc. Niespodziewanie na drodze ich szczęścia stanie poprzednia miłość Christiana...

- Druga część, " Ciemniejsza strona Greya", jest bardzo ciekawa, kobietom powinna się podobać, bo role się odwrócą, teraz to kobieta będzie mieć decydujące zdanie - mówi Sonia Draga.

Miała okazję poznać E. L. James w Londynie.

- Autorka jest fantastyczną osobą, oszałamiająca kariera nie pozbawiła jej skromności, zachowała dystans i poczucie humoru - mówi Sonia Draga.

Jej książki "Pięćdziesiąt twarzy Greya" i dwie kolejne części cyklu "Ciemniejsza strona Greya" oraz "Nowe oblicze Greya" sprzedały się na całym świecie w kilkudziesięciu milionach egzemplarzy. Pozycje te znalazły się na czele list bestsellerów. W 2015 odbyła się premiera nakręconego na podstawie pierwszej części serii filmu "Pięćdziesiąt twarzy Greya". Za kilka dni, 14 lutego, premiera fimu "Ciemniejsza strona Greya". Oprócz Dakoty Johnson, córki Dona Johnsona i Melanie Griffith, oraz irlandzkiego aktora Jamie Dornana, zagrają także: Rita Ora, Max Martini, Hugh Dancy (psychiatra John Flynn), Bella Heathcote (Leila, kochanka Christiana), Eric Johnson (Jack Hyde, były rywal Christiana) oraz laureatki Oscara – Kim Basinger (jako Elena Lincoln, wspomniana przyjaciółka matki Christiana, która wprowadziła go w świat praktyk sadomasochistycznych) i Marcia Gay Harden.

Autorka opowieści o Greyu, E. L. James w 2012 została umieszczona na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi magazynu „Time”. Za "Pięćdziesiąt twarzy Greya" w 2012 roku otrzymała nagrodę National Book Award. E.L. James jest mężatką, ma dwoje dzieci.

Ciemniejsza strona Greya premiera - gdzie oglądać?

Film będzie można zobaczyć w sieci kin Cinema City, Helios i Multikino. W tym ostatnim odbędzie się przedpremierowy pokaz, 9 lutego (czwartek). Z przedsprzedażą biletów ruszyli już w grudniu! Greya zobaczymy też w kinie Bałtyk w Raciborzu.

Ciemniejsza strona Greya - zobacz trailer

Czytaj więcej