Czytasz: Chorzów podróżuje
Kuchnia, fotografia, opowieści z odległych i bliskich zakątków świata oraz indyjskie tańce.

To wszystko w ramach wydarzenia: 28. Peneplena Travel Festival - 10. Chorzowski Tydzień Podróży.

Od dzisiaj do 3 grudnia w Chorzowie będzie można dowiedzieć się, jak żyją lemury, co zabrać ze sobą w podróż z dzieckiem, jakie miejsca warto odwiedzić w Turkmenistanie, a także wysłuchać anegdot z życia wybitnego himalaisty Jerzego Kukuczki czy przekonać się jak „maluch” sprawdza się na afrykańskich drogach.

Nie zabraknie też wystawy fotografii "Pocztówka z podróży", na którą składają się zdjęcia z ulubionych miejsc, przekazane przez osoby związane z Chorzowem (m.in. przez prof. Jerzego Buzka). Będzie też coś dla smakoszy, katowicko-krakowska restauracja Hurry Curry, przygotuje azjatyckie dania.

Fot. Marcin Cichoń

Organizatorem festiwalu jest Koło Geografów „Peneplena” przy Uniwersyteckim I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie.

- Festiwal będzie wirtualną podróżą po różnych zakątkach Ziemi, w czasie której widzowie będą poznawać przyrodę, dziedzictwo kulturowe oraz zwyczaje zamieszkujących je ludzi - mówi Julia Greiner.

W czasie festiwalu przeprowadzona zostanie także zbiórka pieniędzy na rzecz Parbati Higher Secondary School w wiosce Dhungharka w Nepalu, która poważnie ucierpiała w efekcie trzęsienia ziemi w kwietniu 2015 r.

- Szkołą tą opiekuje się chorzowskie liceum, a jego uczniowie pracowali w niej jako wolontariusze w czasie ubiegłorocznych wakacji – mówi Julia Greiner.

A jak to wszystko się zaczęło? W 1990 po raz pierwszy w chorzowskim ''Słowaku'' odbyła się impreza o nazwie Dni Gór. Jej prelegentami przez lata byli znani himalaiści, ludzie gór.

- Kilkanaście lat temu do nazwy zostały dodane podróże, bo na prelekcjach zaczęli pojawiać się podróżnicy, nie tylko górscy, m.in. uczestnicy organizowanych od 1991 roku Szkolnych Wypraw Geograficznych "Słowaka". A potem spotkania zmieniły nazwę na Peneplena Travel Festival (Peneplena od nazwy Koła Geografów w Słowaku).

A festiwal dlatego, że impreza, na którą składała się początkowo jedna prelekcja rozrosła się i wyszła ze "Słowaka" w różne przestrzenie miejskie, wycieczki po Chorzowie, wystawy itd. Od 10 lat funkcjonuje pod 2 nazwami Peneplena Travel Festival i Chorzowski Tydzień Podróży – dodaje Julia Greiner.

Impreza od samego początku powstaje dzięki zaangażowaniu wolontariuszy - absolwentów, uczniów, pracowników i przyjaciół ''Słowaka''.

Gośćmi w poprzednich edycjach byli m.in.: Elżbieta Dzikowska, Krzysztof Wielicki, Artur Hajzer, Janusz Majer, Mieczysław Bieniek i wielu innych.

Spotkania ze znanymi globtroterami, wywodzącymi się między innymi z chorzowskiego „Słowaka”, zainaugurowane zostaną w Auli Krzemienieckiej AZSO przy ul. Dąbrowskiego 36. Od czwartku do soboty gospodarzem Festiwalu będzie Chorzowskie Centrum Kultury.

Festiwalowi towarzyszyć będą wystawy fotograficzne w siedzibie AZSO, ChCK i Galerii w Bramie. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny. Festiwal objęli swym patronatem Prezydent Miasta Chorzów oraz J.M. Rektor Uniwersytetu Śląskiego. Naukowym patronem jest Polskie Towarzystwo Geograficzne.

 

Program festiwalu 28. Peneplena Travel Festival - 10. Chorzowski Tydzień Podróży:

ŚRODA 30 listopada (AZSO, Ul. Dąbrowskiego 36, Chorzów ):

16:30 Michał Lubina - “Turkmenistan - złote pomniki”
17:45 Jerzy Łuka - "Jak Polak w Brazylii kolej budował"
18:15 Ignacy "Walek" Nendza - “Lhotse – pierwszy i ostatni ośmiotysięcznik Kukuczki”

CZWARTEK 1 grudnia (ChCK, Ul. Sienkiewicza 3, Chorzów):

16:00 “Pocztówka z podróży” - wernisaż wystawy fotografii – (Galeria w Bramie)
16:30 Bogdan Zwoliński -“Kubańska opowieść”
17:30 Edyta Molęda, Anna Okupska - "Górale na Saharze i nomadzi w Beskidach"; projekcja filmu "Morocco"
19:00 “Stary klamor w dziadkowym szranku” - speklakl w wykonaniu teatru “Reduta Śląska”

PIĄTEK 2 grudnia (Chck, Ul. Sienkiewicza 3, Chorzów):

16:30 Justyna Przybytek, Marcin Cichoń - “Trekking szlakiem klasztorów Ladakhu”
17:30Arkady Paweł Fiedler - “PoDrodze Afryka - Jak "Mały Fiat" podbił Afrykę”
18:30 Ewelina Góral, Daniel Milewski - “Republika Podróżnika w Boliwii"

SOBOTA 3 grudnia (Chck, Ul. Sienkiewicza 3, Chorzów): 

15:30 Marta i Marcin Zwolińscy - "Jak podróżować z dziećmi?"
16:30 Natarang - pokaz tańca indyjskiego
16:45 Hurry Curry - małe co nieco, czyli azjatycki lancz
17:15 Grzegorz Kuśpiel - "Madagaskar - wyspa lemurów”
18:15 Natarang - pokaz tańca indyjskiego
18:30 Przemysław Fabjański - "Birma - dobra zmiana"

Czytaj więcej