Czytasz: Chorzów zbiera żywe choinki!

Chorzów zbiera żywe choinki!

Jeśli zaczęliśmy już rozbierać nasze świąteczne drzewka, nie wyrzucajmy ich. W Chorzowie prowadzona jest zbiórka.

2 lutego rozbieramy choinki. Tak naprawdę daty, do kiedy należy rozebrać choinkę, są tradycyjnie trzy. To święta Trzech Króli, Niedziela Chrztu Pańskiego i Matki Bożej Gromnicznej. Kto postanowił cieszyć się najdłużej swoim świątecznym drzewkiem, powinien rozebrać ozdoby do 2 lutego. Tego dnia przypada bowiem Ofiarowanie Pańskie, zwane też potocznie świętem Matki Boskiej Gromnicznej. 2 lutego do kościoła przynosi się świece, tzw. gromnice. Zapalano je w czasie burzy i modlono się, żeby piorun nie uderzył w domostwo.

Co zrobić z choinką po świętach?

Po sieci krążyło już fałszywe ogłoszenie o tym, że zbiórkę choinek prowadzi chorzowskie ZOO. Śląski Ogród Zoologiczny musiał szybko zareagować i zdementować tę plotkę.

Tym razem, Miasto Chorzów potwierdza, że żywe choinki pomoże zutylizować. 

Wygodnie dla mieszkańców i ekologicznie

W Chorzowie wystarczy wystawić drzewko obok pojemnika na odpady zmieszane. Miasto po raz kolejny organizuje zbiórkę żywych choinek.

– To rozwiązanie jest nie tylko wygodne dla mieszkańców, ale także ekologiczne. Stare drzewka trafiają bowiem do kompostowni. Tym samym wracają one do zielonego obiegu i są prawidłowo zagospodarowywane – wyjaśnia Zuzanna Kurczek, dyrektor Wydziału Usług Komunalnych.

Harmonogram odbioru choinek dostępny jest na stronie internetowej.

– Drzewko należy wystawić dzień przed terminem zbiórki dla danej ulicy – dodaje dyrektor Kurczek. Akcja rozpoczęła się w poniedziałek i zakończy się 9 lutego.

Datę i miejsce odbioru choinki można sprawdzić także w specjalnym kalendarzu, który dystrybuowany jest do wszystkich skrzynek pocztowych w mieście. Na każdej stronie obok dat umieszczono kolorowe symbole wskazujące rejon odbioru odpadów oraz ich rodzaj. Na kartach z miesiącami znajdują się także zasady prawidłowej segregacji odpadów. Z kalendarza mieszkańcy mogą dowiedzieć się również w jakich godzinach działa Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych SORCIK oraz gdzie i kiedy uruchomiony zostanie jego mobilny odpowiednik.

Czytaj więcej