Czytasz: Ponad 100 poetów przyjedzie do miasta

Ponad 100 poetów przyjedzie do miasta

Ponad 100 poetów przyjedzie do Chorzowa na trwający od piątku do soboty Port Poetycki – największy festiwal literacki na Śląsku.

Odbywająca się w mieście po raz 16. impreza, w tym roku przyciągnie rekordową liczbę autorów, nie tylko ze Śląska – zapowiadają organizatorzy. Wśród gości głównych znaleźli się: Jacek Dehnel, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Katarzyna Zwolska-Płusa i Marcin Zegadło.

Chorzów pełen… poezji

Nie Kraków czy Warszawa, ale Chorzów stanie się stolicą polskiej poezji współczesnej. Wszystko za sprawą startującego w piątek Portu Poetyckiego. Tegoroczna impreza przyciągnie ponad 100 poetów, którzy przez 2 dni czytać będą swoje wiersze. Nietypowemu maratonowi literackiemu towarzyszyć będą spotkania z autorami, warsztaty i konkursy literackie, wystawy oraz koncerty.

- W tym roku do Chorzowa przyjedzie rekordowa liczba twórców. Jeszcze nigdy Port nie gościł tak wielu poetów, pisarzy, muzyków i artystów. Na jednej scenie wystąpią reprezentanci różnych poetyk i zjawisk literackich, pokoleń i środowisk. Wśród gości pojawią się zarówno znani w Polsce i zagranicą autorzy, jak również debiutanci, którzy po raz pierwszy zasiądą na naszej kanapie  przed ponad 300 osobową publicznością. Najmłodszy z uczestników tegorocznego portu ma 18 lat, najstarszy ponad 70 – mówi Barbara Janas-Dudek, współorganizatorka Portu Poetyckiego.

Jak zapewniają pomysłodawcy imprezy, magnesem tegorocznego festiwalu jest jego program, nad którym pracowano ponad pół roku. – Pierwszy raz jest on tak intensywny, wypełniający szczelnie 2 dni. Rozpocznie się swoistym poetyckim starterem, a zakończy wielogodzinnym maratonem wierszy – dodaje Janas-Dudek.

Poetycki starter z 10 poetami

Pierwsze atrakcje na portowiczów czekają 15 czerwca. W piątek w kompleksie „Sztygarka” odbędzie się seria spotkań z 10 poetami. Wezmą w nich udział Julia Niedziejko, Rafał T. Czachorowski, Jarosław Trześniewski-Kwiecień, Ewa Solska, Karina Stempel, Jarosław Jabrzemski, Maja Jaszewska, Marek Wołyński, Grzegorz Ostrowski i Mirka Szychowiak.  Wieczór zakończy premiera filmu poetyckiego „Czarne drogi” autorstwa studentów Uniwersytetu Śląskiego w reż. Wojciecha Ledera.

Jacek Dehnel i ponad 100 poetów

Główna część Portu przypadnie jednak na sobotę. Już od godz. 16 poeci będą czytać swoje wiersze. Na scenie i na kultowej kanapie pojawią się goście główni. Organizatorzy zaprosili Jacka Dehnela, poetę i pisarza wielokrotnie nominowanego do Nike, laureata Paszportu Polityki, autora m.in. powieści „Lala”, „Saturn” i „Krivoklat” oraz tomu wierszy „Serce Chopina”, Genowefę Jakubowską – Fijałkowską, autorkę kilku tomów wierszy, w tym „paraliżu Przysennego” nominowanego w 2017 roku do Nike, Marcina Zegadło – poetę i felietonistę, autora m.in. tomów „Cały w słońcu” i „Herman Brunner i jego rzeźnia”, a także Katarzynę Zwolską – Płusę, która w zeszłym roku zadebiutowała tomem „Cud i anomalia”.

Samo czytanie wierszy podzielone zostanie na kilka części. Po gościach głównych, w ramach „Magazynu wierszy” zaprezentuje się ponad 50 autorów, którzy już wcześniej uczestniczyli w Porcie. Wśród nich m.in. Julia Szychowiak, Magdalena Gałkowska, Karol Samsel, Roma Jegor, Bogdan Prejs, Tomasz Pietrzak, Barbara Janas-Dudek, Jacek Dudek, Robert Kania, Jerzy Suchanek, Sabina Waszut, czy Ilona Witkowska.  Poetycki maraton zakończy „Hyde Park” z udziałem kolejnych 50-poetów.

- Czytanie wierszy zajmie nam nawet 5 godzin! – mówi Jacek Dudek, współorganizator. - Szykujemy się na improwizacje, slamowy klimat, poważną lirykę, humor, śpiewanie i performance. W sobotę udowodnimy, jak różna i ciekawa jest współczesna poezja polska i jak daleka jest od stereotypowego wyobrażenia o niej. Jedno jest pewne, na jednej scenie spotkają się najciekawsze obecnie głosy polskiej poezji – dodaje.

Koncerty i warsztaty

To jednak nie koniec. Pomiędzy występami poetów odbędzie się m.in. pojedynek na gitary –  mini koncert Omira Sochy i Marioli Koniecznej, a także „Sztalugarnia” czyli spotkanie z Agnieszką Czyżewską, malarką, której prace pojawią się na wernisażu towarzyszącemu  imprezie. Port dopełni natomiast koncert piosenek Leonarda Cohena w wykonaniu Wojciecha Skibińskiego i Krzysztofa Traszki, aktorów Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.

Ale Port to nie tylko możliwość posłuchania wierszy, także okazja do nauki ich pisania. W sobotę w ramach festiwalu odbędą się także warsztaty poetyckie prowadzone przez poetkę Mirkę Szychowiak, autorkę m.in. tomu „Jeszcze się tu pokręcę” nominowanego w 2011 roku do Nike oraz Jerzego Suchanka – poety, pisarza i krytyka, autora tomów m.in. „Wduszenie”, „Folklor polski” czy „Fe”. Przed portem w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie nastąpi także rozstrzygnięcie dwóch konkursów – XII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „OKNO” oraz XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Marka Hłaski.

Port otwarty dla wszystkich

Tegoroczny Port podobnie jak w latach ubiegłych odbywa się w kompleksie „Sztygarka” w Chorzowie. Piątkowe spotkania autorskie zaczynają się o godz. 17.30, z kolei sobotnie czytanie wierszy o godz. 16. Impreza jest otwarta dla każdego. Wstęp na nią jest bezpłatny.- Każdy może przyjść i posłuchać wierszy, spotkać się z autorami, porozmawiać. To wydarzenie nie tylko dla osób lubiących poezję, ale także dla wielbicieli literatury polskiej – mówi Jacek Dudek.

Port Poetycki odbywa się już po raz 16 gromadząc po raz kolejny rekordową liczbę autorów. Wydarzenie od lat aktywnie i finansowo wspiera Miasto Chorzów, a także Kompleks Dobrego Smaku „Sztygarka”, który gości poetów.s

Czytaj więcej