Czytasz: Wielki sukces! Ślązak będzie zmieniał Chiny

Wielki sukces! Ślązak będzie zmieniał Chiny

Ma to związek z organizacją Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Hebei w 2022 roku.

Prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, 
znalazł się w gronie ekspertów w ramach programu „One Hundred Foreign Experts Plan”. Projekt ma na celu zgromadzenie intelektualistów z całego świata w celu rozwoju prowincji chińskiej Hebei. 
Ma to związek  z organizacją Zimowych  Igrzysk Olimpijskich w roku 2022, do których przygotowuje się prowincja.

W marcu 2017 roku otwarto konkurs na Eksperta, do którego aplikowało ponad 30 osób. Aplikacje musiały być poparte przez instytucje naukowe z Chin i zawierać program rozwoju jednostki naukowej.
Recenzentami programu byli eksperci z Chin, a wybór był koordynowany przez departamenty Edukacji, Nauki i Technologii, Spraw Zagranicznych i Finansowy prowincji Hebei.

Prof. Edward Wylęgała zaproponował wprowadzenie innowacyjnych technik operacyjnych w zakresie okulistyki obejmujących przeszczepy warstwowe rogówki, przeszczepy rąbkowych komórek macierzystych,
chirurgię jaskry, chirurgię zaćmy oraz prace badawcze nad genetyką wrodzonych chorób oczu.  

W związku z nominacją  Prof. Wylegały, Szpital Okulistyczny w Xingtaii, z którym Profesor od lat współpracuje, otrzymał środki na realizację przedstawionego programu w latach 2018-2019.

W sumie po rygorystycznej ocenie wyłoniono 10 ekspertów spoza Chin dla prowincji Hebei. 

Prof. Edward Wylęgała jest jedynym Polakiem w tym gronie. W grupie tej znalazł się także  Laureat Nagrody Nobla George Smoot ze Stanów Zjednoczonych.

Ceremonia wręczenia nominacji na Ekspertów Zagranicznych odbyła się 10 listopada br. w stolicy prowincji Hebei Shijiazhuang.

Czytaj więcej