Czytasz: Chcesz pierwszy zobaczyć Halę Gliwice? Zarejestruj się

Chcesz pierwszy zobaczyć Halę Gliwice? Zarejestruj się

Niedługo rozpocznie się rejestracja chętnych do pierwszego zwiedzania Hali Gliwice.


Rozpoczęta w kwietniu 2013 r. budowa tej jednej z największych hal widowisko-sportowych w Polsce ma zakończyć się w listopadzie. Wiadomo już, że obiektem będzie zarządzała miejska spółka.

Jak podał gliwicki samorząd, zanim jeszcze budowa zakończy się, miasto i zarządzające inwestycją Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach zaproszą chętnych na zwiedzanie obiektu. Zaplanowane jest ono na 23 i 25 września. Rejestracja uczestników będzie prowadzona od 4 września przez formularz elektroniczny internecie i klasyczny - w urzędzie miasta.

Powstająca w miejscu dawnego stadionu XX-lecia, pomiędzy ulicami Akademicką i Kujawską, hala ma umożliwiać zawody sportowe rangi międzynarodowej w szeregu dyscyplin. Obiekt ma być też przystosowany do imprez wystawienniczych i targowych, estradowych, społeczno-politycznych czy komercyjnych.

Pierwotnie hala miała być gotowa jesienią ub. roku. Aktualny termin zakończenia robót to 14 listopada br. Mimo trzech przetargów miastu nie udało się wybrać zewnętrznego zarządcy. Ostatnio samorząd postanowił, że pozostanie nim obecny menedżer projektu, czyli gliwickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Jak powiedział rzecznik gliwickiego magistratu Marek Jarzębowski, trzej uczestniczący w dotychczasowych postępowaniach potencjalni zewnętrzni zarządcy nie zaakceptowali ostatecznie warunków, które nie dawały im pełnego bezpieczeństwa biznesowego. „Nie poszliśmy w kierunku, że mielibyśmy w tyle głowy, że miasto będzie na tym tracić i dokładać” - zaznaczył Jarzębowski.

Ostatecznie halą będzie zarządzał więc samorząd, poprzez swoją spółkę. W najbliższym czasie miasto ze względów prawnych formalnie przejmie majątek obiektu od PWiK, by następnie wydzierżawić go tej spółce. „Zapewne PWiK doprosi specjalistów w potrzebnych dziedzinach do współpracy” - zasygnalizował Jarzębowski. Zapewnił, że nie będą to urzędnicy magistratu.

Wykańczaną obecnie halę tworzy kompleks trzech połączonych budynków – hali głównej (z widownią na ponad 13,7 tys. miejsc - 10,5 tys. krzesełek i 3,2 tys. miejsc mobilnych), hali treningowej (niespełna 1,2 tys. miejsc) i hali fitness (a także zewnętrznego garażu wielopoziomowego).

Według ostatniego raportu z budowy podstawowe prace budowlano-montażowe zostały ukończone. Trwają rozruchy poszczególnych urządzeń i instalacji, prowadzone są przeglądy. Wewnątrz trwają prace nad wyposażeniem. To m.in. podłoga sportowa, konstrukcja podwieszenia scenicznego, wyposażenie sanitariatów czy ścianka wspinaczkowa.

Ścianka ma być jedną z najwyższych tego typu w Polsce południowej. Ma służyć szukającym rekreacji, ale też wspinaczom sportowym; umożliwi np. trening zawodnikom w trójboju olimpijskim. Wysokość ścian sięga 19 metrów, długość dróg sportowych po przewieszeniu to 25 metrów. Dla dzieci przygotowywana jest interaktywna, wykorzystująca elektronikę, strefa zabawy „vertical story”.

Cały projekt gliwickiej hali, obok głównych obiektów kubaturowych, obejmuje też estakadę drogi pożarowej, obiekty małej architektury i zagospodarowanie terenu. Przed wejściem zaprojektowano plac na czterech tarasach, połączonych schodami i rampami. Górna płyta dwupoziomowego garażu to plac dla imprez czy wystaw zewnętrznych. Obiekt ma łącznie ok. 65,9 tys. m kw. powierzchni.

Pierwotnie hala w Gliwicach miała powstać przy udziale środków UE. Unijny projekt wzbudzał kontrowersje; zastrzeżenia zgłaszała m.in. Komisja Europejska. W 2013 r. zarząd woj. śląskiego ogłosił rozwiązanie umowy o 141 mln zł dotacji.

Ostatecznie Gliwice finansują wartą obecnie ok. 333 mln zł brutto umowę z głównym wykonawcą, firmą Mirbud, z kredytów, środków własnych, a także 15 mln zł dotacji z ministerstwa sportu. Obecnie według Jarzębowskiego łączny koszt hali – razem z pełnym wyposażeniem – szacowany jest na ok. 400 mln zł. (PAP)

 

mtb/ bos/