Czytasz: Dlaczego lubimy centra handlowe?

Dlaczego lubimy centra handlowe?

W ten weekend swoje kolejne urodziny obchodzą centra handlowe w Katowicach, Gliwicach oraz Jaworznie. Dlaczego lubimy spędzać w nich wolny czas?

Centra handlowe na Śląsku dla spacerowiczów

W samych Katowicach znajdują się cztery galerie handlowe, oferujące łącznie prawie 750 sklepów dla mieszkańców stolicy Górnego Śląska. W naszym regionie powstają nowe, m.in. w Ligocie, w Tychach oraz w Mysłowicach.  Zdaniem dr. Grzegorza Odoja, atropologa kultury z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jesteśmy społeczeństwem konsumpcyjnym i dowodem na to są powstające, jak grzyby po deszczu, centra handlowo-rozrywkowe.

Centra handlowe budowane są dla spacerowiczów. To są osoby, które nie tylko dysponują wolnym czasem, ale posiadają pieniądze, ale przede wszystkim lubią klimat centrów handlowych - tłumaczy doktor.

“ŚWIĄTYNIE ROZRYWKI”

Centra handlowo-rozrywkowe na Śląsku prześcigają się między sobą w przyciąganiu nowych klientów. Temu służy organizacja nietypowych wydarzeń, koncertów, tworzeniu wystaw, pokazów tańców egzotycznych oraz zapraszanie celebrytów.

Jedziemy tam, ponieważ liczymy na niespodzianki. To są współczesne świątynie rozrywki. Jedziemy do centrum handlowego po to, żeby się rozerwać. Paradoksalnie pobyt w centrum handlowym to jedyny moment, czas dla rodziny, spędzany razem - dodaje antropolog.

Czytaj więcej