Czytasz: CBŚP rozbiło gang handlujący bronią

CBŚP rozbiło gang handlujący bronią

Sukces wielomiesięcznej akcji ogłosiło dziś w Katowicach Centralne Biuro Śledcze Policji.

Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło grupę przestępczą przerabiającą i sprzedającą broń za granicę. W sklepach na Słowacji za pieniądze z handlu narkotykami kupowali broń zakwalifikowaną jako broń sygnalizacyjną i ćwiczebną. Ta w Czechach i na Słowacji jest legalna. W garażach w Bytomiu i Wodzisławiu Śląskim przerabiali ją na broń bojową. Następnie przemycali ją m.in. do Holandii, gdzie sprzedawali ją zorganizowanym grupom przestępczym. 

Dzięki własnej produkcji luf, przestępcy byli w stanie zmodyfikować broń do wykorzystania jej z ostrą amunicją w zaledwie 10 minut na sztukę. Zdaniem śledczych kilkunastosobowa grupa zakupiła łącznie 1,5 tysiąca sztuk broni. 

CBŚP przejęło ponad 340 sztuk, w tym między innymi odpowiedniki karabinków AK-47, czyli popularne "kałasznikowy". Nielegalny proceder przynosił grupie 4-5 krotne zyski. 

- To o tyle istotne, że Europa stoi w tej chwili przed poważnym wyzwaniem, jakim jest walka z terroryzmem - podkreślił prokurator Mieczysław Śledź.

Dyrektor departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej prok. Mieczysław Śledź dziękował za profesjonalizm polskiej policji i dobrą współpracę z prokuraturą.

W 2014 roku w Niemczech i w Danii zatrzymani zostali kurierzy przewożący broń palną do Holandii. Wszczęto śledztwo we współpracy ze służbami międzynarodowymi. W efekcie działań służb doprowadzono do kolejnych zatrzymań.

Małgorzata Bednarek, naczelnik Śląskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej poinformowała, że zarzuty przedstawiono dotąd ponad 20 osobom. Trzy z nich zostały aresztowane.

Polskie służby nie mają informacji, by przemycona do Holandii broń mogła być wykorzystana przy przeprowadzaniu ataków terrorystycznych. Przestrzegają jednocześnie, że samo posiadanie w Polsce broni sygnalizacyjnej czy ćwiczebnej, nawet tej legalnie kupionej na Słowacji czy Czechach, w Polsce jest przestępstwem.

Czytaj więcej