Czytasz: 5 zatrzymanych ws. korupcji na ponad 1 mln zł

5 zatrzymanych ws. korupcji na ponad 1 mln zł

CBA przeszukuje ponad 30 miejsc w kraju w związku z zatrzymaniami.

Centralne Biuro Antykorupcyjne przeszukuje ponad 30 miejsc w całym kraju, m.in. biura małopolskiego senatora PiS i siedziby firm z branży nieruchomości w związku z porannymi zatrzymaniami pięciu osób w Małopolsce - dowiedziała się PAP w źródłach bliskich śledztwa.

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził PAP, że przeszukiwania trwają m.in. w warszawskich siedzibach PKP, firm Griffin Real Estate, firmy deweloperskiej Echo Investment, w małopolskich biurach senatorskich ojca zatrzymanego wiceprezesa małopolskiej fundacji Grzegorza K. i w spółce Małopolskie Dworce Autobusowe (MDA) oraz mieszkaniach zatrzymanych.

Podczas działań zabezpieczane są dokumenty mające związek z działalnością korupcyjną, o którą podejrzewani są zatrzymani - dodał Kaczorek.

CBA w związku z trwającym od roku własnym śledztwem zatrzymało pięć osób. Jednym z zatrzymanych jest m.in. syn senatora PiS - Grzegorz K. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski pytany na wtorkowym briefingu, czy rozmawiał już z senatorem Stanisławem Kogutem, ojcem zatrzymanego, odpowiedział, że jeszcze nie. Jak przypominają media Grzegorz K. został w 2010 r. skazany za ustawianie meczów piłkarskich.

Zatrzymani we wtorek zostali także: Przemysław K. prezes Griffin Real Estate, Mikołaj M. związany ze spółką Echo Investment oraz Marcin Sz. i Grzegorz F. ze spółki MDA - wynika z informacji PAP uzyskanych w Prokuraturze Krajowej i CBA.

- Zatrzymani przez CBA usłyszą zarzuty przestępstw o charakterze korupcyjnym w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach - powiedział PAP prok. Arkadiusz Jaraszek z biura prasowego PK.

Kaczorek podał, że sprawa dotyczy korzyści majątkowych łącznie na kwotę 1,17 mln zł. Do zatrzymań doszło w wyniku własnych działań operacyjnych i śledczych krakowskiej delegatury CBA. "Były one prowadzone od roku w dwu wątkach korupcyjnego śledztwa na dużą skalę" - powiedział PAP Kaczorek.

Śledztwo CBA - podał Kaczorek - prowadzone jest w sprawie podejmowania się pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za korzyści majątkowe, powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych.

O zarzutach dla zatrzymanych - dopóki sami ich nie usłyszą - nie chciał mówić rzecznik katowickiej prokuratury regionalnej Waldemar Łubniewski.

- Po zakończeniu czynności przez CBA zatrzymani zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Katowicach i tu zostaną im przedstawione zarzuty w sprawie o charakterze korupcyjnym - powiedział PAP prok. Łubniewski.

Zaznaczył, że po postawieniu zarzutów zostaną oni przesłuchani jako podejrzani.

Przeszukania CBA zmierzają do zabezpieczenia dokumentacji, kluczowej z punktu widzenia prowadzenia tego postępowania - dodał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach. (PAP)

autorzy: Aleksander Główczewski, Krzysztof Konopka

Czytaj więcej