Silesion.PL

serwis informacyjny

CARGOUNIT powiększa tabor lokomotyw – odbiór Vectronów i nowe zamówienia na Smartrony

Vectron CARGOUNIT 6

Vectron CARGOUNIT 6

  • CARGOUNIT rozbudowuje flotę lokomotyw do ruchu towarowego w Europie – łącznie 33 zamówionych elektrowozów Siemensa
  • Przekazanie dwóch lokomotyw Vectron MS do polskich klientów – Freightliner PL oraz DB Cargo Polska
  • Dodatkowe zamówienie na dwie nowe lokomotywy Smartron na rynek rumuński

CARGOUNIT – największa polska firma zajmująca się wynajmem lokomotyw w Europie Środkowo-Wschodniej, a także jeden z wiodących tego typu podmiotów w Europie odebrała kolejne dwie lokomotywy Vectron oraz zdecydowała się zakupić nowe lokomotywy od Siemens Mobility. Łącznie CARGOUNIT będzie mieć w swojej flocie aż 33 pojazdy Siemensa.

Nowoczesne lokomotywy wielosystemowe Vectron to klucz do realizacji różnorodnych zadań przewozowych w całej Europie i intensywnego rozwoju także w segmencie intermodalnym. Vectrony to najnowocześniejsze na rynku europejskim, uniwersalne lokomotywy, o modułowej konstrukcji, umożliwiającej łatwe dostosowanie do wymogów użytkowania i specyfiki jazdy w różnych krajach. Podstawowym założeniem przy ich konstrukcji była wydajność i opłacalność wykonywania zadań trakcyjnych w ruchu krajowym i międzynarodowym, zarówno pasażerskim, jak i towarowym w Europie.

CARGOUNIT wyrasta na największego odbiorcę lokomotyw Siemensa w Polsce. Najnowsze dwie lokomotywy dostarczone w marcu 2023 trafią do Freightliner PL oraz DB Cargo Polska.

Odebrane dwie lokomotywy Vectron MS dysponują mocą 6,4 MW przy zasilaniu napięciem przemiennym i 6,0 MW przy zasilaniu napięciem stałym oraz zostały wyposażone w system ETCS zgodny z obecnie obowiązującymi specyfikacjami (Baseline 3).

– Lokomotywy przeznaczone są do eksploatacji na terenie Polski, Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji, Węgier, Holandii, Rumunii oraz Bułgarii. Co niezwykle ważne, pojazdy z platformy Vectron – jako jedyne nowoczesne lokomotywy w Europie – posiadają już dopuszczenia do eksploatacji aż w 20 europejskich krajachCieszymy się, na współpracę z CARGOUNIT w następnych latach – dzięki temu nasze lokomotywy są wykorzystane przez coraz szersze grono użytkowników operujących w Polsce i zagranicą – powiedział Hubert Meronk, Prezes Zarządu Siemens Mobility Sp. z o.o.

Vectron CARGOUNIT

Nowe pojazdy na rynek rumuński

Do tej pory firma CARGOUNIT zakupiła już 31 od Siemens Mobility z platform Vectron i Smartron, z możliwością zamówienia dodatkowych pojazdów do końca 2024 r. Obecnie firma zdecydowała się zakupić dwie kolejne dwie lokomotywy Smartron.

Flota lokomotyw Siemensa zakupionych przez CARGOUNIT wynosi obecnie 33 elektrowozy (27 Vectronów oraz 6 Smartronów), a do 2025 r. można ona wzrosnąć do ponad 40 lokomotyw.

– Działalność CARGOUNIT w segmencie wynajmu lokomotyw wielosystemowych rozpoczęła się od zakupu pierwszej lokomotywy Vectron MS w 2019 roku. Jednak kluczowe dla rozwoju naszej floty lokomotyw wielosystemowych było podpisanie 18 miesięcy temu ramowej umowy dostawy 10 lokomotyw z Siemens Mobility wraz z opcją dostarczenia kolejnych 20 lokomotyw. Wraz z przekazaniem lokomotyw Vectron MS w marcu bieżącego roku dostarczyliśmy już 9 i 10 lokomotywę z zamówienia podstawowego. Jesteśmy zadowoleni, że nasze lokomotywy tak szybko znajdują najemców wśród wiodących przewoźników towarowych takich jak Freightliner PL czy DB Cargo Polska – powiedział Łukasz Boroń, Prezes CARGOUNIT Sp. z o.o.

– Decyzja o zakupie kolejnych dwóch lokomotyw Smartron na rynek rumuński to pochodna dużego zainteresowania naszą ofertą na tym rynku ze strony lokalnych przewoźników. Jest to dowodem na szybką transformację rynku lokomotyw w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie coraz więcej klientów decyduje się na najem nowoczesnych pojazdów. Cieszymy się z zaufania jakim darzą nas nasi dotychczasowi i nowi klienci poszerzając zakres współpracy z CARGOUNIT – dodał Łukasz Boroń

Firma Siemens Mobility sprzedała już 1679 Vectronów łącznie do 63 klientów z całej Europy. Lokomotywy te przejechały ponad 660 milionów kilometrów i są dopuszczone do eksploatacji w Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Finlandii, Niemczech, Węgrzech, Włoszech, Holandii, Norwegii, Polsce, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Szwajcarii.

Polscy operatorzy i przewoźnicy kolejowi zakupili już ponad 100 nowoczesnych elektrycznych lokomotyw Siemensa (Husarze, Vectrony, Smartrony). Na co dzień korzystają z nich CARGOUNIT, PKP Intercity, PKP Cargo, DB Cargo Polska, Lotos Kolej oraz Laude Smart Intermodal.


Siemens Mobility to niezależnie kierowana spółka w grupie Siemens AG. Jako lider inteligentnych rozwiązań transportowych od ponad 175 lat, Siemens Mobility nieustannie wprowadza innowacje do swojego portfolio. Jej główne obszary obejmują tabor kolejowy, automatyzację i elektryfikację kolei, kompleksowe portfolio oprogramowania, systemy „pod klucz” oraz powiązane usługi. Dzięki cyfrowym produktom i rozwiązaniom Siemens Mobility umożliwia operatorom mobilności na całym świecie tworzenie inteligentnej infrastruktury, trwałe zwiększanie wartości w całym cyklu życia, poprawianie wrażeń pasażerów i gwarantowanie dostępności. W roku podatkowym 2022, który zakończył się 30 września 2022 r., Siemens Mobility odnotował przychody w wysokości 9,7 mld euro i zatrudniał około 38 200 pracowników na całym świecie.

CARGOUNIT – to największa polska firma zajmująca się wynajmem lokomotyw w Europie Środkowo-Wschodniej, a także jeden z największych tego typu podmiotów w Europie. CARGOUNIT posiada blisko 200 lokomotyw na wynajem, zarówno trakcyjnych, jak i manewrowych. Oferuje szeroki wybór taboru, w tym nowoczesne lokomotywy wielosystemowe przeznaczone do ruchu międzynarodowego. Obecnie firma koncentruje się na modernizacji posiadanej floty poprzez zakup nowoczesnych lokomotyw jednosystemowych oraz wielosystemowych do przewozów międzynarodowych. Od blisko 20 lat CARGOUNIT współpracuje z największymi krajowymi i zagranicznymi przewoźnikami kolejowymi działającymi na polskim rynku. Z kompleksowych usług oferowanych przez firmę korzystają między innymi przewoźnicy z branży paliwowej, chemicznej, materiałów budowlanych i ładunków intermodalnych oraz produktów dla sektora motoryzacyjnego. Głównymi kierunkami rozwoju CARGOUNIT są Polska oraz pozostałe kraje Europy Środkowo-Wschodniej. W 2020 roku 100% udziałów w CARGOUNIT Sp. z o.o. zostało przejętych przez fundusz Three Seas Investment Initiative Fund (3 SeasIIF), któremu doradza Amber Infrastructure Group. 

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024