Czytasz: Polak najlepszym reżyserem Festiwalu Cannes 2018!

Polak najlepszym reżyserem Festiwalu Cannes 2018!

Paweł Pawlikowski otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię za dramat "Zimna wojna" podczas 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Reżyser oscarowej "Idy" po raz kolejny triumfuje! Paweł Pawlikowski odebrał nagrodę najlepszego reżysera podczas gali 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w sobotni wieczór.

Reżyser odebrał wyróżnienie z rąk przewodniczącej jury w Cannes - Cate Blanchett. Swoją nagrodę dedykował nieżyjącemu już Januszowi Głowackiemu, z którym tworzył scenariusz do "Zimnej Wojny".

Nagrodzona Złotą Palmą za reżyserię „Zimna wojna” trafi do polskich kin 8 czerwca. Wydarzenia pokazane w "Zimnej wojnie" rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku w Polsce i Europie.

Film Pawła Pawlikowskiego jest pierwszą od 28 lat produkcją w języku polskim, która znalazła się w Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Złotą Palmę festiwalu - dość nieoczekiwanie - otrzymał japoński dramat rodzinny "Manbiki Kazoku".

Przewodnicząca jury, aktorka Cate Blanchett, postanowiła przekonać organizatorów do przyznania po raz pierwszy w historii tej imprezy "specjalnej" Złotej Palmy. Otrzymał ją legendarny reżyser Jean-Luc Gordard.

Najlepszą aktorką została pochodząca z Kazachstanu Samal Jesliamowa za rolę w dramacie "Ayka" Siergieja Dworcejowa (koprodukcja polska). Z kolei nagroda dla najlepszego odtwórcy roli męskiej trafiła do Włocha Marcello Fontego za rolę w "Dogmanie" Matteo Garrone. 

Fot. Eric Bonté/PISF/mat.prasowe