Czytasz: Zakaz wyprzedzenia na dwupasmówce?

Zakaz wyprzedzenia na dwupasmówce?

Ciężarówki nie będą mogły już wyprzedzać na DK 1.

Pszczyna stawia sobie za cel walkę z niską emisją! Urząd Miejski złożył wniosek o wprowadzenie zakazu wyprzedzania samochodów ciężarowych na pszczyńskim odcinku DK 1. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zgodziła się na pilotażową zmianę organizacji ruchu.

- W celu wdrożenia zmian zostanie opracowany projekt zmiany stałej organizacji ruchu, który po zaopiniowaniu przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach zostanie zatwierdzony - czytamy w komunikacie Urzędu Miasta w Pszczynie.

Jak argumentuje burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, wprowadzenie zakazu wyprzedzania ciężarówek na drodze szybkiego ruchu ma swoje uzasadnienie ekologiczne.

- Wiele się mówi o zanieczyszczeniach wynikających z używania słabej jakości paliw, niewłaściwych technikach ogrzewania, a także spalania śmieci. 

- W przypadku Pszczyny, jakość powietrza uzależniona jest także od ilości samochodów poruszających się po DK 1 – dodaje burmistrz.

Marek Prusak, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przyznaje, że wniosek w sprawie zakazu wyprzedzania przez samochody ciężarowe na DK 1 w Pszczynie faktycznie do dyrekcji wpłynął, ale był on poparty zupełnie innymi argumentami.

- Pszczyna argumentuje, że chce wprowadzić zakaz z powodów bezpieczeństwa i tworzących się korków – mówi Prusak.

Jeszcze w tym roku wykonany ma zostać projekt zmiany organizacji ruchu na DK 1, a od przyszłego roku zakaz ma zacząć obowiązywać.

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje