Czytasz: Zaćmienie całkowite Księżyca 2019. Kiedy i gdzie oglądać Superksiężyc 2019?

Zaćmienie całkowite Księżyca 2019. Kiedy i gdzie oglądać Superksiężyc 2019?

Przed nami piękne widoki! Łapcie szczegóły związane z tym kiedy pojawi się Superksiężyc 2019.

Zaćmienie Całkowite Księżyca 2019. superksiężyc 2019

Zaćmienie księżyca 2019 to z pewnością warte zaobserwowania zjawisko. Kiedy zobaczymy zaćmienie księżyca 2019? Już w najbliższy poniedziałek!

– W poniedziałek nad ranem, tuż przed wschodem Słońca, znajdujący się w pełni Księżyc skryje się w cieniu Ziemi. Najważniejsza faza zaćmienia – tzw. zaćmienie całkowite – potrwa ponad godzinę. Rozpocznie się o godz. 5.41, a zakończy o 6.43. Zjawisko będzie miało miejsce dość nisko nad horyzontem, przy zachodzie Księżyca. – tłumaczą przedstawiciele Centrum Nauki Kopernik.

Superksiężyc - co to?

Superksiężyc możemy zaobserwować w momencie największego zbliżenia Księżyca do Ziemi.

 

Superksiężyc 2019. Super Krwawy Księżyc Wilka 2019

Superksiężyc 2019, który zobaczymy już w poniedziałek określany jest także jako Super Krwawy Księżyc Wilka 2019. Określenie tego zjawiska mianem krwawego wiąże się kolorem jaki przybiera wówczas księżyc. Skąd z kolei nazwa Super Krwawy Księżyc Wilka 2019? Pierwszą styczniową pełnię księżyca przyjęło się określać mianem Księżyca Wilka bądź też Wilczym Zaćmieniem.

Superksiężyc 2019

Naukowcy z Centrum Nauki Kopernik dopowiadają także, że na Księżyc warto spojrzeć już nieco wcześniej. W nocy z niedzieli na poniedziałek, jeszcze przed całkowitym zaćmieniem Księżyca, zobaczymy Superksiężyc, który jest o 15% jaśniejszym i o 7% bliższym Ziemi niż zwykle.

– To wynik przejścia przez perygeum, podczas którego Srebrny Glob znajduje się najbliżej Ziemi na swej orbicie. Warto rozpocząć tydzień wcześnie rano – będzie na co popatrzeć! – zachęcają specjaliści.

 ZAĆMIENIE CAŁKOWITE KSIĘŻYCA 2019. SUPERKSIĘŻYC 2019, Gdzie oglądać?

Aby obserować Zaćmienie księżyca 2019 nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, jednak ważne jest odpowiednie miejsce. Do tego najlepiej nadadzą się miejsca usytowane wysoko albo takie, z których jest dobry widok na zachód. 

W woj. śląskim Zaćmienie Księżyca 2019 i Superksiężyc 2019 można oglądać m.in. na Górce Środulskiej czy na Kopcu Wyzwolenia w Piekarach Śląskich.

fot. www.pixabay.com