Czytasz: "Całkowicie nieznany sędzia" na czele KRS. Co dalej z niezależnością sądów?

"Całkowicie nieznany sędzia" na czele KRS. Co dalej z niezależnością sądów?

Kim jest nowy przewodniczący KRS? Co mówią o nim sędziowie?

Krajowa Rada Sądownictwa dotychczas była gwarancją niezależności sędziów. Dziś na jej czele staje człowiek, którego zasług nie potrafią wymienić nawet sędziowie z tego samego województwa. Kim jest sędzia Leszek Mazur?

- W przeciwieństwie do dotychczasowych przewodniczących jest osobą całkowicie nieznaną dla środowiska sędziowskiego - przyznaje sędzia Krystian Markiewicz, prezes SSP Iustitia, największego w Polsce stowarzyszenia sędziów. - Mnie jako sędziemu z tej samej apelacji powinno być łatwiej dostrzec jakąkolwiek aktywność samorządową sędziego Mazura, ale niestety nie odnotowałem jakiejkolwiek - dodaje.

Leszek Mazur do grona nominatów do KRS wszedł w atmosferze skandalu. Głośno mówiło się o tym, że poparcie zawdzięcza swojemu bratu. Ten najpierw został mianowany prezesem Sądu Apelacyjnego w Katowicach faksem wysłanym przez ministra Zbigniewa Ziobrę. Później miał prosić podwładnego o poparcie dla brata. Ostatecznie sędzia Leszek Mazur wszedł do KRS w marcu tego roku. KRS to Krajowa Rada Sądownictwa. Choć nowy przewodniczący nie zawsze o tym pamięta.

- Wybrany na szefa KRS Leszek Mazur nawet nie potrafi wymówić poprawnie jej nazwy i mówi o Krajowej Radzie Sądowniczej - wskazuje sędzia Bartłomiej Przymusiński.

Brzemię Ziobry

Brak rozpoznawalności sędziego Leszka Mazura w środowisku na pewno się kończy. Teraz wszyscy bacznie będą mu się przyglądali. Zadanie ma niezwykle trudne. 

- Legitymizuje organ, który w przekonaniu zdecydowanej większości prawników w Polsce jest organem niekonstytucyjnym - ocenia sędzia Markiewicz. - Dbanie o niezależność sądownictwa, do czego jest zobowiązana Krajowa Rada Sądownictwa to jest także dbanie o niezależność od ministerstwa sprawiedliwości. Mam nadzieję, że pokaże w najbliższym czasie, iż będzie walczył o wolne sądy z ministrem Ziobro i innymi politykami, którzy z niego uczynili członka KRS a z jego brata prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach - dodaje.

Leszek Mazur, dotychczasowy sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie, został wybrany przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa w piątek przed południem. Ta nominacja, jak i skład nowej Rady budzi wiele kontrowersji.

- Jako stowarzyszenie sędziów Polskich IUSTITIA będziemy bacznie obserwowali każde ich zachowanie - zapewnia sędzia Krystian Markiewicz.

Czytaj więcej