Czytasz: Bytomski park się zmienia [ZDJĘCIA]

Bytomski park się zmienia [ZDJĘCIA]

Spacerując po parku widziałeś ludzi na czubkach drzew? To specjaliści, którzy w ramach trwającego projektu odnowy bytomskiego parku zostali zatrudnieni do pielęgnacji zieleni zabytkowego parku.

Zazwyczaj to właśnie jesienią w parkach miejskich można spotkać ekipy zieleniarskie, które m.in. zabezpieczają roślinność przed nadchodzącym chłodem. Tymczasem w śródmiejskim parku trwają zaawansowane prace w ramach projektu „Odnowy zieleni w parkach miejskich w Bytomiu”, na który Bytom pozyskał ponad 13 mln zł z Unii Europejskiej.

Bytomski park ma 34 ha. W ostatnich latach przeszedł on prawdziwą metamorfozę głównie za sprawą remontu dwóch stawów, źródełka przy Górze Miłości czy wreszcie budowie nowej muszli koncertowej i miniarboretum. Każda z tych inwestycji wiązała się z remontem zniszczonych alejek i odnową małej architektury.

- Dzięki pozyskanej dotacji nasz park zyska ponad 4,5 tys. m2 nowych alejek. Są one budowane przy wykorzystaniu wodoprzepuszczalnej nawierzchni mineralnej, dzięki czemu nawet w przypadku obfitych opadów deszczu spacerujący nie będą brodzić w błocie – mówi Ewa Nazarewicz, dyrektor Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

I tak remontowane są alejki przy Psiej Polanie, w sąsiedztwie sceny plenerowej, a także te w głębi parku biegnące w stronę Góry Miłości oraz stawu łabędziego. Nowe oblicze zyska też niewielki skwerek na skraju parku. Starsi mieszkańcy Bytomia wspominają, że kiedyś stał tam pomnik generała.

Usunięto już starą asfaltową nawierzchnię, a ekipy budowlane montują nowe nawierzchnie alejek. Przy wyremontowanych alejkach montowane są nowe stylizowane ławki, stojaki na rowery, a już wkrótce pojawią się dodatkowe kosze na odpady. Park wzbogaci się też o nowe drzewa i krzewy.

Ważnym elementem odnowy zabytkowego parku jest dbałość o drzewostan. Przeprowadziliśmy już cięcia sanitarne polegające na usunięciu z korony drzewa suchych i chorych gałęzi. W trakcie prac są ekipy alpinistyczne, których zadaniem było zmniejszenie koron niektórych drzew i poprawa ich konstrukcji. Ponadto trwa wycinanie drzew stwarzających zagrożenie dla spacerujących mieszkańców – mówi Ewa Nazarewicz.

Prace zakończą się do końca listopada 2018r.

Zobacz zdjęcia:

Fot. Hubert Klimek/UM Bytom