Czytasz: Bytom stolicą metropolii?
Bytom jest najstarszym miastem w tej części Śląska i najlepszym miejscem na siedzibę metropolii - uważają miejscy radni.

Bytom jako siedziba związku metropolitalnego

Po tym, jak Sejm uchwalił na początku marca ustawę o związku metropolitalnym, kolejne miasta województwa śląskiego mają nadzieję, że to właśnie u nich będzie siedziba przyszłej metropolii. Po Sosnowcu taką gotowość zgłasza Bytom. W czwartek w mieście rozpoczęto kampanię promocyjną, w którą mają włączyć się znane osoby związane z Bytomiem. 

 - Bytom jest najstarszym miastem w tej części Śląska, prawa miejskie otrzymaliśmy już w 1254 r. i uważamy, że Bytom jest najlepszym miejscem, w którym można zlokalizować siedzibę metropolii. Jesteśmy za tym, by organy metropolii decentralizować  - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej radny Michał Bieda.

 

Inicjatorzy akcji przypomnieli, że obszar metropolitalny na Górnym Śląsku i w Zagłębiu nie jest typową aglomeracją, lecz konurbacją – składającą się miast podobnej wielkości. Dlatego uważają, że ośrodek władzy metropolii nie musi być zlokalizowany w Katowicach. Według nich Katowice na tym nie stracą, natomiast dla Bytomia jest to bardzo ważne, głównie ze względów prestiżowych.

Zgodnie z ustawą siedzibę władz przyszłej metropolii ma zaproponować Rada Miasta Katowic. Bytomscy radni wystąpią z apelem w tej sprawie do kolegów z Katowic.

Bytom stoi u progu rewitalizacji, na którą mają zostać przeznaczone olbrzymie kwoty. 

- Mamy nadzieję, że zostanie Bytomiowi przywrócone życie, które tu kiedyś tętniło pełną parą. Dzięki zlokalizowaniu w naszym mieście siedziby metropolii będziemy mogli nadawać ton całemu regionowi i poprawi funkcjonowanie miast aglomeracji  - ocenił radny Robert Rozmus.  

 

 

 

Zgodnie z założeniami, metropolia w woj. śląskim powstać ma 1 lipca 2017 r., a zacząć działać 1 stycznia 2018 r. Utworzenie związku wykonującego część zadań publicznych od lat postulują samorządy konurbacji katowickiej. Według ustawy związek metropolitalny ma być zrzeszeniem gmin woj. śląskiego, charakteryzujących się istnieniem silnych powiązań funkcjonalnych oraz zaawansowaniem procesów urbanizacyjnych, położonych na obszarze spójnym pod względem przestrzennym, który zamieszkują co najmniej 2 mln mieszkańców.

 

Czytaj więcej