Czytasz: Bytom Film Festival za nami

Bytom Film Festival za nami

Setki gości, często z różnych zakątków Polski i dobre kino. Oto recepta na młody festiwal.

Festiwal Popularyzatorów Filmowych Bytom Film Festival już za nami. Setki gości, często z różnych zakątków Polski, miały okazję zapoznać się z filmami m.in. w Virtual Reality, z kontrowersyjnym filmem Piotrowsky i jego twórcami, oraz z rodziną Beksińskich - za sprawą przedpremierowego pokazu dokumentu Beksińscy. Album wideofoniczny, który uświetnił galę otwarcia festiwalu.

Szeroki wybór filmów w wirtualnej rzeczywistości przyciągnął tłumy widzów, w tym wycieczki z okolicznych szkół. Marcin Kotyła z fundacji Legalna Kultura poprowadził warsztaty o legalności kultury w internecie i prawie autorskim, zaś doktor Sebastian Jagielski z Uniwersytetu Jagiellońskiego wygłosił wykład Andrzej Wajda - portret nieoczywisty. Otworzył tym samym sekcję W hołdzie Mistrzowi, poświęconą pamięci wielkiego reżysera.

Sekcja Silesia Panorama  rozpięta była między dwiema skrajnościami. Pierwszą z nich był kontrowersyjny, eksperymentalny Piotrowsky, opowiadający historię śląskiego boksera. Pokaz odbył się w Teatrze Rozbark, gdzie licznie przybyli również przedstawiciele branży. Spotkanie z reżyserem filmu, Marcinem Biegańskim, oraz trenerami czy zawodowymi bokserami, którzy brali udział w powstawaniu jego dzieła, było unikatową szansą na zadanie ważnych pytań - o lokalny, prowincjonalny boks, o środowisko pięściarskie, oraz o sam film.

Przedpremierowy pokaz dokumentu Beksińscy spotkał się z wielkim zainteresowaniem. Zwłaszcza spotkanie z Michałem Rdzankiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który rodzinie Beksińskich poświęcił swoją pracę naukową. Dyskusja o sztuce i życiu, nie tylko “ostatniej rodziny”, trwała do późnego wieczora. W piątek -  seanse Benka, drugie z zapowiedzianych w sekcji Silesia Panorama filmowych skrajności, oraz Ziemia Obiecana Andrzeja Wajdy w  gmachu bytomskiego Sądu. W sobotę pokazy filmów konkursowych, oraz krótkie metraże polskich reżyserów nagradzane na Międzynarodowym Festiwalu w Cannes. To wszystko złożyło się na tę bytomską imprezę. 

Czytaj więcej