Czytasz: Bytom Film Festival. Znamy szczegóły tegorocznej edycji

Bytom Film Festival. Znamy szczegóły tegorocznej edycji

4. edycja Bytom Film Festival odbędzie się w dniach 6-8 września. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy.

Pełny program festiwalu zdradza szczegóły sekcji Popularyzatorzy oraz #retrospektywa90. W tej pierwszej pokazane zostaną dwie fascynujące biografie legend krytyki filmowej. Film Po prostu życie to biografia poświęcona Rogerowi Ebertowi, najsłynniejszemu recenzentowi kina i zdobywcy nagrody Pulitzera. Wstęp do niej poprowadzi Michał Oleszczyk, wybitny krytyk i jedyny polski współpracownik Eberta. On też otworzy seans Pół życia w ciemnościach, filmu poświęconego Zygmuntowi Kałużyńskiemu - jednej z najbardziej barwnych i wyrazistych postaci polskiego filmoznastwa.

#retrospektywa90 to trzy oblicza twórczości Kazimierza Kutza, któremu jest poświęcona. W jej ramach zobaczymy Perłę w koronie, najbardziej aktualny tytuł z legendarnego “tryptyku śląskiego”, wizualne arcydzieło Nikt nie woła stanowiące ukłon reżysera w stronę awangardy, oraz Opowieści Hollywoodu - spektakl ze Złotej Setki Teatru Telewizji, z popisowymi rolami Janusza Gajosa i Anny Dymnej. Po czwartkowej projekcji pierwszego z wymienionych dzieł odbędzie się spotkanie z samym reżyserem - poprowadzi je wybitny znawca jego twórczości, prof. Andrzej Gwóźdź.

Mocny punkt festiwalu stanowi seans Twojego Vincenta z udziałem nominowanych do Oscara twórców - bytomianki Doroty Kobieli oraz Hugh Welchmana.

Drugi dzień festiwalu zakończy się wydarzeniem niezwykłym - projekcją Halki, przedwojennej ekranizacji opery Stanisława Moniuszki, z muzyką na żywo w wykonaniu Kixnare’a. Łączący klasykę kina niemego z nowoczesnym, eksperymentalnym brzmieniem seans odbędzie się w gmachu Opery Śląskiej.

Po raz pierwszy ogłoszony został Pokaz Specjalny w ramach gali zamknięcia festiwalu. Na pięknym dziedzińcu Sądu Rejonowego w Bytomiu wyświetlony zostanie Over the Limit - doceniony na międzynarodowych festiwalach debiut Marty Prus, stanowi pełen napięcia i intymnej dramaturgii portret gimnastyczki Margarity Mamun.

Nowość stanowią także filmy wyselekcjonowane do udziału w konkursie głównym, w znanych z poprzednich edycji kategoriach: film fabularny, dokument oraz eksperyment/animacja. W jury filmowym zasiądzie m.in. Dorota Kobiela.

Festiwalowi towarzyszyć będą także, jak co roku, warsztaty i wykłady. W tym roku są wśród nich zajęcia Język kina dokumentalnego, które poprowadzi Michał Oleszczyk, a także wykład Nowe Media w krytyce filmowej wygłoszony przez Miłosza Stelmacha - redaktora naczelnego czasopisma Ekrany, wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny; obowiązuje jednak rezerwacja miejsc. Liczba jest ograniczona. Rezerwacji można dokonać tutaj

Podczas konferencji ogłoszona została zbiórka pieniędzy, zorganizowana za pośrednictwem portalu zrzutka.pl. Jej celem jest wzbogacenie gali zamknięcia festiwalu o lepszą, atrakcyjniejszą oprawę techniczną; za udzielone wsparcie przewidziane są cenne nagrody. Zbiórka jest dostępna tutaj.


BYTOM FILM FESTIVAL 2018

6-8 WRZEŚNIA

Czwartek 6.09.

__

godz. 12.00-14.00 | Sala konferencyjna Teatru Rozbark

NOWE MEDIA W KRYTYCE FILMOWEJ

Wykład, 120 minut

Prowadzący: Miłosz Stelmach - filmoznawca i krytyk filmowy, redaktor naczelny czasopisma o tematyce audiowizualnej "Ekrany", doktorant w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, gdzie przygotowuje rozprawę o modernizmie w polskim kinie.

__

godz. 15.45-17.45 | Cinema City CH Agora

FILMY KONKURSOWE: FABUŁA

Konkurs filmów metrażowych wśród, których zwycięzca zdobędzie Bytomskiego Lwa w kategorii Najlepsza Fabuła. Zachęcamy także do głosowania na Nagrodę Publiczności!

120 minut

NOWY BRONX reż. Filip Ignatowicz, 2017

PLAY reż. Piotr Sułkowski, 2018

ŚWITEZIANKA reż. Julia Bui, Mai Bui, 2018

SZCZĘŚCIE reż. Maciej Buchwald, 2018

DEER BOY reż. Katarzyna Gondek, 2017

WE WSI GADAJĄ reż. Grzegorz Paprzycki, 2018

KRÓTKI FILM O SMUTKU reż. Ming-Wei Chiang, 2018

__

godz. 18.00-20.15 | Cinema City CH Agora

POPULARYZATORZY: PO PROSTU ŻYCIE reż. Steve James, 2014

Łączny czas 135 minut

Biografia najsłynniejszego filmowego krytyka Rogera Eberta, zdobywcy nagrody Pulitzera. O krytyku opowiadają jego bliscy oraz m.in. Martin Scorsese i Werner Herzog. Wstęp do filmu poprowadzi Michał Oleszczyk, jedyny polski współpracownik Eberta, redaktor strony www.rogerebert.com, najczęściej odwiedzanej strony z recenzjami na świecie.
___

godz. 20.30-23.30 | Cinema City CH Agora

OTWARCIE FESTIWALU

#RETROSPEKTYWA90: PERŁA W KORONIE reż. Kazimierz Kutz, 1971

Łączny czas 180minut

Po filmie zapraszamy na spotkanie z Kazimierzem Kutzem, które poprowadzi znawca jego twórczości profesor Andrzej Gwóźdź.

Najbardziej aktualny tytuł z legendarnego tryptyku śląskiego autorstwa ostatniego żyjącego przedstawiciela Polskiej Szkoły Filmowej. Akcja filmu toczy się w sierpniu 1934 roku w polskiej (tj. wschodniej) części Górnego Śląska, opowiada o strajku w fikcyjnej kopalni "Zygmunt".
______________________

Piątek 7.09.
__

godz. 12.00-14.00 | Sala konferencyjna Teatru Rozbark

JĘZYK KINA DOKUMENTALNEGO

Wykład, 120 minut

Prowadzący: Michał Oleszczyk

Czy kino dokumentalne ma swoją własną, filmową składnię i gramatykę? Czy twórcy dokumentów opisują, czy raczej tworzą światy, które widzimy na ekranie? W trakcie warsztatów z filmoznawcą Michałem Oleszczykiem zastanowimy się nad rolą zdjęć, montażu, dźwięku, muzyki i słowa mówionego w kinie dokumentalnym i spróbujemy nauczyć się czytać filmowe dokumenty z uwagą i dokładnością, na jakie zasługują.

__

godz. 15.30-16.30 | Cinema City CH Agora

FILMY KONKURSOWE: ANIMACJA/EKSPERYMENT

Konkurs filmów metrażowych wśród, których zwycięzca zdobędzie Bytomskiego Lwa w kategorii Najlepsza Animacja/eksperyment. Zachęcamy także do głosowania na Nagrodę Publiczności!

60 minut

ACH GDY TAK BŁĄDZĘ reż. Agata Bartos, Piotr Bartos, 2018

III reż. Marta Pajek, 2018

NIE MASZ DYSTANSU reż. Karina Paciorkowska, 2017

KIM VAN KIEU reż. Oliwia Waligóra, 2017

ZAWIESZENIE reż. Mateusz Kucharski, 2017

ULTRAVIOLET reż. Filip Zaluska, 2017

NIE MÓW MATCE reż. Michał Chytkowski, 2018
__

godz. 16.45-18.15 | Cinema City CH Agora

FILMY KONKURSOWE: DOKUMENT

Konkurs filmów metrażowych wśród, których zwycięzca zdobędzie Bytomskiego Lwa w kategorii Najlepszy Dokument. Zachęcamy także do głosowania na Nagrodę Publiczności!

90 minut

SIOSTRY reż. Michał Hytroś, 2017

MIĘDZY NAMI reż. Maciej Miller, 2017

KOLEKCJA reż. Marcin Polar, 2017

GWIAZDA PIOŁUN reż. Adelina Borets, 2017

KUCHARZ PAŁACOWY reż. Bartosz Dziamski, 2017
__

godz. 18.30-19.30 | Cinema City CH Agora

POPULARYZATORZY: PÓŁ ŻYCIA W CIEMNOŚCIACH reż. Jan Sosiński, 2003

Łączny czas 60 minut

Bohaterem filmu jest Zygmunt Kałużyński - jedna z najbardziej wyrazistych polskich krytyków filmowych. Erudyta, gawędziarz, niepoprawny ekstrawertyk. Istotą jego krytycznych poszukiwań była prowokacja, przez co do dziś tyle samo osób go kocha, co nienawidzi. Do filmu wprowadzi nas Michał Oleszczyk - krytyk filmowy, konsultant scenariuszowy i tłumacz; wykładowca Wydziału "Artes Liberales" Uniwersytet Warszawski.
__

godz. 20.00-22.30 | Cinema City CH Agora

POKAZ SPECJALNY: TWÓJ VINCENT reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman, 2017

Łączny czas 150 minut

Po filmie zapraszamy na spotkanie z Dorotą Kobielą i Hugh Welchmanem!

Nominowany m.in. do Oscara, Złotego Globa i Bafty film jest biografią Vincenta van Gogha, przywołuje na ekran jego malarstwo, a jednocześnie opowiada o życiu artysty, pełnym pasji, ale też dramatów, oraz o jego tajemniczej śmierci. Każda z 65 000 klatek została ręcznie namalowana na podobraziach malarskich w technice olejnej. W projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy przyjechali do studiów filmowych w Polsce i w Grecji, aby zrealizować to niezwykłe zadanie.
__

godz. 23.00-00.30 | Sala Didura, Opera Śląska

POKAZ SPECJALNY: HALKA reż. Konstanty Meglicki, 1929

MUZYKA NA ŻYWO: KIXNARE

90 minut

W piątkową noc zapraszamy do Opery Śląskiej na “HALKĘ”. Jest to odrestaurowana cyfrowo, jedna z trzech polskich przedwojennych ekranizacji słynnej opery Stanisława Moniuszki do libretta Włodzimierza Wolskiego. Improwizację muzyczną przygotuje Kixnare, który w swoich setach krąży wokół form muzyki tanecznej i elektronicznej, nawiązujących do brzmień etnicznych i perkusyjnych, syntezatorowego soundu lat 80 i brudu lat 90, krautrocka, ambientu oraz psychodelii.
______________________

Sobota 8.09.
__

godz. 15.00-16.30 | Cinema City CH Agora

#RETROSPEKTYWA90: NIKT NIE WOŁA reż. Kazimierz Kutz, 1960

90 minut

Awangardowa odsłona Kazimierza Kutza. Jeden z najpiękniejszych plastycznie polskich filmów, łączący wystylizowane, czarno-białe zdjęcia ze stanem duszy pary młodych ludzi zupełnie zagubionych w nowej rzeczywistości i księżycowym pejzażu miasteczka zaludnianego przypadkowymi mieszkańcami. Dramat psychologiczny rozgrywający się tuż po wyzwoleniu: historia człowieka, który na Ziemiach Zachodnich szuka ucieczki przed konsekwencjami wojny, chcąc rozpocząć nowe życie.
__

godz. 16.45-19.30 | Cinema City CH Agora

#RETROSPEKTYWA90: OPOWIEŚCI HOLLYWOODU reż. Kazimierz Kutz, 1987

Łączny czas 165 minut

“Opowieści Hollywoodu” (pióra Christophera Hamptona) to portret niemieckiej emigracji artystycznej w USA w czasie II wojny światowej oraz pełne gorzkich konkluzji, studium konfliktu między dwiema formacjami kulturowymi, europejską i amerykańską. Kazimierz Kutz ukazał poważną problematykę sztuki w formie znakomitych dialogów obfitujących w błyskotliwe, humorystyczne lub ironiczne pointy. W rolach głównych rewelacyjni Janusz Gajos i Anna Dymna. Spektakl należy do Złotej Setki Teatru TV.
__

godz. 20.15-23.15 | Dziedziniec Sądu Rejonowego w Bytomiu

ZAMKNIĘCIE FESTIWALU & GALA ROZDANIA NAGRÓD

Łączny czas 180 minut

WIELCY-MŁODZI: Pokaz filmów nagrodzonych w kategoriach Najlepsza Fabuła, Dokument, Animacja/eksperyment.

POKAZ SPECJALNY: OVER THE LIMIT reż. Marta Prus, 2017

Pokazywany na festiwalach na całym świecie portret rosyjskiej gimnastyczki artystycznej Margarity Mamun. Film przedstawia decydujący rok w jej życiu: Margarita stoi przed unikalną szansą występu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro i zdobycia złotego medalu olimpijskiego. Wyjątkowy dostęp do kulis codziennego reżimu trningowego ukazuje wyjątkową więź Margarity z dwoma trenerkami Aminą Zaripovą i Iriną Viner. “Over the Limit” to intymny dramat brutalnych relacji, które prowadzą do sukcesu.